Parlamentní institut, jak zní oficiální název úřadu, posílá Urbanovou na jednání a akce Evropského parlamentu, kde zmíněná zpravodajka vypracovává a poskytuje základní informace pro účely sněmovny a Senátu (který má mimo jiné také svého zvláštního zástupce). Tuto práci ale může dotyčná pohodlně vykonávat i z Česka, informují Lidové noviny.
To prý dokazuje i příklad Slovenska, které svého zástupce v Evropském parlamentě zrušilo, čímž ušetří ročně až půl milionu. Na druhou stranu je náš východní soused jedinou zemí, která tuto funkci zrušila. Svého zástupce totiž posílají do Bruselu na jednání i Norsko či Turecko, tedy země, které nejsou členy EU, píše se v Lidových novinách.
Je to zbytečné, zní z úst opozičních politiků
Sama Urbanová se ke své pracovní činnosti nechtěla vyjadřovat a odkázala se jen na mluvčího kanceláře Romana Žambocha, který má na ni jen samou chválu. ,,Praxe vysílání zástupců do Bruselu je národními parlamenty ověřená a standardně využívaná,“ vysvětluje Žamboch důvod.
Šanci k vyjádření se k této funkci dostali i politici, kteří se ale k pracovní činnosti Kláry Urbanové vyjadřují nejednotně. „Nechápu. Absolutně to není nutné,“ rozzlobil se europoslanec Jan Zahradil z ODS.
„Pokud to tak je, smyslu těchto nákladů moc nerozumím,“ vyjádřil se k funkci Marek Ženíšek z TOP 09, který je zároveň členem sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Podle Ondřeje Benešíka (KDU–ČSL), jenž je předsedou stejného výboru, je to ale pro fungování Parlamentu nezbytné. „Průběžný osobní kontakt stálého zástupce s pracovníky evropských institucí pro nás představuje jedinečný zdroj informací, které bychom například při oficiálním písemném styku nemohli mít k dispozici,“ uklidňoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd