Nechce se jim dělat, myslí si o nezaměstnaných většina Čechů

07.06.2016 11:21 | Zprávy

Většina českých občanů se domnívá, že stát by měl zajistit práci těm, kteří chtějí pracovat. Vyplývá to z nejnovějšího výzkumu agentury STEM.

Nechce se jim dělat, myslí si o nezaměstnaných většina Čechů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úřad práce

K názoru, že stát by měl při řešení problému nezaměstnanosti hrát aktivní roli, že přiklání 70 % českých občanů. O tom, že by se stát měl lidem postarat o práci, je pevně přesvědčena třetina respondentů. Přibližně třípětinová většina občanů (59 %) považuje určitou míru nezaměstnanosti za pozitivní jev, který stimuluje lidi k větší odpovědnosti a úctě k práci.

A 57 % lidí se domnívá, že většina nezaměstnaných jsou lidé bez zájmu o práci.

Průzkum ZDE

Většina lidí si stále myslí, že nezaměstnanost je do určité míry pozitivní

Agentura STEM sleduje názory lidí na nezaměstnanost a nezaměstnané už 23 let. Zatímco v roce 1993 sdílelo názor, že určitá míra nezaměstnanosti je pozitivní jev, 80 % lidí, s nárůstem nezaměstnanosti tento podíl klesal. Nyní se drží pod 60 % hranicí.

Názor, že nezaměstnaní ve skutečnosti nemají zájem o práci, v české veřejnosti převažoval na počátku existence samostatného českého státu a pak ještě v době ekonomického vzestupu v letech 2007 až 2008. Od roku 2009 se ale stal menšinovým názorem.

Převažuje názor, že většina nezaměstnaných zájem o práci nemá

Aktuální průzkum ovšem ukazuje výraznou změnu a podobně jako v roce 1993 nyní ve veřejném mínění mírně převažuje názor, že většina nezaměstnaných ve skutečnosti o práci zájem nemá.

Názory na nezaměstnanost a nezaměstnané jsou také ovlivněny politickými postoji občanů. Levicově orientovaní lidé zdůrazňují povinnost státu zajistit práci a méně často považují nezaměstnané za lidi bez skutečného zájmu o práci a nezaměstnanost za pozitivní jev. Opačné postoje zastávají pravicově orientovaní občané.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Miroslava Němcová byl položen dotaz

falešný tweet

Dobrý den, přemýšlela jste, proč právě vy jste byla zneužita k šíření falešného tweetu? Myslíte, že vás v Rusku nějak znají, že jste pro ně hrozbou? Spíš bych vám dal za pravdu, že popud vzešel z Česka, ale od koho? Myslíte, že je za tím třeba i někdo z politiků, a že jde o předvolební boj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koho se v ČR bát. Zbořil po útoku v debatě na Primě

12:46 Koho se v ČR bát. Zbořil po útoku v debatě na Primě

Bát bychom se měli, ale ne poslankyně Konečné, reaguje politolog Zdeněk Zbořil na výrok ministryně Č…