"Třeba si to vláda ještě rozmyslí, já bych jí to radila, kdybych mohla," řekla Němcová serveru iDNES.cz.
Vyslovením nedůvěry by se podle ní mělo šetřit. Už jen samotné hlasování totiž podle ní vysílá velmi negativní signál do zahraničí a znejisťuje tak finanční trhy. "Zdá se mi to jako strašné riziko, nevím, zda ti, kdo na tom trvají, si tyto okolnosti uvědomují," podotkla.
Byla by velmi nerada, kdyby se z institutu vyslovení nedůvěry vládě stal jakýsi "každoměsíční nebo každočtvrtletní folklor".
Spojení tohoto institutu se zákonem navíc podléhá jiným pravidlům než hlasování o samotném zákoně. Zjednodušeně: Senát se takovým zákonem může zabývat až tři měsíce bez ohledu na to, zda ho schválili poslanci. Mohou tedy nastat různé obstrukce. "Je to přímá výzva, aby opozice napnula všechny síly," konstatovala Němcová.
Vláda se na tomto kroku shodla minulý týden, když podepsala dodatek koaliční smlouvy, který si vymínila nejmenší koaliční strana Věci veřejné.
Čtěte:
Němcová není pro pokuty za absence poslanců ve sněmovně
Vláda poslouchala půl dne nadávky. Hlasování o nedůvěře přežila
Foto: Hans Štembera
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par