Nedokážu si představit, že by Mogheriniová odmítla schůzku Hollandeovi. Europoslanec Pospíšil je rozhořčen

19.11.2015 17:25 | Zprávy

Podle europoslance Jiřího Pospíšila je třeba být sice solidární, ale také zodpovědný, a tak všechny uprchlíky, které přijmeme, je potřeba řádně prověřit. Pospíšil to dnes řekl v rozhovoru pro Českou televizi, kde se vyjádřil i k tomu, že do Prahy nedorazí italská politička Federica Mogheriniová. A podpořil i Zemanovo tvrzení, že nejsme xenofobové.

Nedokážu si představit, že by Mogheriniová odmítla schůzku Hollandeovi. Europoslanec Pospíšil je rozhořčen
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Pospíšil

„Nezaznamenal jsem to, ale považoval bych to za velmi nešťastné, protože, ač můžeme na věci mít jiný názor, tak spolu musíme komunikovat,“ řekl Pospíšil k tomu, že místopředsedkyně Junckerovy Evropské komise údajně uvedla, že za současné politické situace v Česku by diskuse nebyla konstruktivní. „Doufám, že to byla mediální spekulace, protože pokud to takhle bylo řečeno, tak se obávám, že se na nás stále pohlíží jako na zemi druhé kategorie a nedovedu si představit, že by paní Mogheriniová takto odmítla schůzku francouzskému prezidentovi nebo německé kancléřce,“ dodal se značným pohoršením.

Podle něj je situace s uprchlíky mimořádně složitá, protože nikdo nemá jasná řešení a to, že se obáváme fundamentalismu a islámského terorismu, nám nelze vytýkat. „Nemám pocit, že by všichni spojovali útok v Paříži s uprchlíky. Viz vystoupení premiéra Sobotky 17. listopadu, za které i jako opoziční politik musím premiéra pochválit,“ uvedl s tím, že pokud by Mogheriniová házela všechny Čechy do jednoho pytle, tak to je strašně nešťastné a nikdo nám prostě nemůže vytýkat, že máme obavy z islámského terorismu.

„Z Česka hlavně zaznívá hlas, že nechceme kvóty, že nechceme umělé přerozdělování uprchlíků proti jejich vůli, a že jsme jako Češi opatrní k nově příchozím uprchlíkům, protože je potřeba nově příchozí prověřit, aby mezi nimi nepřicházeli potenciální teroristé,“ vysvětlil někdejší ministr spravedlnost s tím, že to riziko tu zkrátka je, a pokud budou na vnějších hranicích lépe fungovat tzv. hotspoty, tak alespoň budeme vědět, koho sem pouštíme. „Jsem zděšen z toho, že do Německa přicházejí uprchlíci, a než je Německo zaregistruje, tak půlka zmizí někde v zemi a úřady ani nevědí, koho na svém území mají,“ dodal.

Zúžení Schengenu? Prohra Evropy

Jak bývalý poslanec za ODS uvedl, je sice zapotřebí pomáhat, ale především je nutnost chránit své občany. „Jsem určitě pro, aby ti, co přišli na naše území a budou tu chtít získat azyl, tak pokud budou prověřeni a splní podmínky azylu, tak ať ho dostanou. Na druhou stranu nezapomínejme, že opravdu občané mají dneska reálný strach, který je třeba rozptylovat, ale ne prázdnými frázemi o solidaritě, ale tím, že budeme mít více pod kontrolou, kdo do Evropy přichází,“ konstatoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

18:36 Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

Bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka se nevybíravě pustil do europoslankyně a předsedkyně KS…