Nehoráznost, zuří právníci nad návrhem ministra Blatného. Paskvil, nemůže přežít ústavní stížnost

01.12.2020 17:13 | Zprávy

Podle opozice a mnohých právníků je plánovaný centralizovaný hygienický úřad na hraně ústavy v oblasti lidských práv. Nový úřad hygieny by umožnil v době epidemie přikročit k výrazným restrikcím bez nutnosti vyhlašovat nouzový stav. Právník a bývalý ministr vnitra Tomáš Sokol se diví, že místo vládou výjimečně vyhlášeného nouzového stavu by dostal takové obrovské pravomoci úředník.

Nehoráznost, zuří právníci nad návrhem ministra Blatného. Paskvil, nemůže přežít ústavní stížnost
Foto: CEVRO Institut
Popisek: JUDr. Tomáš Sokol, advokát a pedagog na vysoké škole CEVRO Institut

Sokol k návrhu centrálního hygienického úřadu s mnoha zásadními pravomocemi pro server IDNES.cz poznamenal, že jde o právní nehoráznost. „Součástí právního státu je i soubor základních práv, která jsou omezitelná jen za předem stanovených podmínek a tam, kde to je z hlediska demokratické společnosti nezbytné. Z toho vyšel také zákon známý jako krizový. Zákony definují stavy bezprostředního ohrožení některého z chráněných zájmů s tím, že pokud vláda rozhodne, že takový stav nastal, může omezit některá z uvedených práv,“ uvedl Sokol, že takové omezení osobní svobody může schválit jedině vláda.  

„Vláda musí říct, která práva omezuje, a své rozhodnutí musí náležitě odůvodnit. A tohle všechno by se mělo změnit ve prospěch neomezených oprávnění úředníka nově uvažovaného úřadu, který nám může zlikvidovat na dobu, na jakou se mu zlíbí, občanská práva. A ještě nádavkem se vloupat do tajemství zpráv podávaných telefonem,“ je z návrhu zákona rozzlobený Sokol s tím, že v současné době si lokalizační data může vyžádat jen policie se svolením soudu. 

Tak výrazné pravomoci v rukou úředníka hygieny se nepozdávají ani advokátovi Jiřímu Hradskému. „Posílení pravomocí, aniž by existovala nějaká další kontrola či brzda, v nás vzbuzuje pochybnosti. Novelou zákona o ochraně veřejného zdraví by došlo k posílení státních orgánů, které by mohly bez jakékoliv kontroly zasahovat do základních lidských práv, jako svobody shromažďování, osobní svobody, svobody podnikání či soukromí,“ má jasno Hradský s tím, že zásahy do těchto svobod by měly být pod dohledem dalších orgánů.

Podle ústavního právníka Jana Kysely by v případě přijetí novely měl hlavní hygienik větší moc než ministr zdravotnictví a vláda. „Pokud byste vše, co dosud dělala vláda, svěřili hlavnímu hygienikovi, tak to samozřejmě problém je, mocenská rovnováha je pak trochu sporná. Ministerstvo může už nyní spoustu věcí dělat bez politické kontroly, a teď by jich mohlo dělat ještě více a ani by to nebylo ministerstvo, ale hlavní hygienik,“ kritizuje novelu Kysela a také dodává, že novela směřuje k omezování lidských práv.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Další informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: jma

Senioři jsou jediná skupina, která od 2020 netratila

A není to snad pravda? Vždyť pracujícím klesají zejména kvůli inflaci mzdy, zatímco důchodcům důchody rostou. Komu je dorovnávám příjem tak jako důchodcům? Netvrdím, že máme hodit důchodce přes palubu, nezaslouží si to, ale cožpak si my ostatní zasloužíme takové mzdy? My třeba o důchodců navíc nemám...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obětovat kus Ukrajiny? Trumpův ministr jel do Ruska. Velké jednání

13:30 Obětovat kus Ukrajiny? Trumpův ministr jel do Ruska. Velké jednání

Agentura Reuters píše, že v administrativě prezidenta USA se prohlubuje rozkol v otázce, jak řešit r…