Vystoupení dvou významných politiků k výročí vzniku samostatného československého státu patří místo hned v úvodu pravidelného přehledu mediálních zajímavostí. „Jak bývalý prezident Václav Klaus, tak premiér Andrej Babiš jsou už v podstatě mimo exekutivní postavení, Andrej Babiš v něm končí, takže se dá říci, že už může bilancovat a mít určitý nadhled. Václav Klaus má takový nadhled už od roku 2013, kdy mu skončil druhý prezidentský mandát a celou tu dobu se vyjadřuje k politice, má velmi ostré a jasné názory na jednotlivá politická témata. Nejinak tomu bylo ve čtvrtek. Já jsem jeho projev v Míčovně Pražského hradu velmi pozorně poslouchal a považuji ho za jeden z úplně nejlepších, jaké kdy přednesl. A to jsem jich nastudoval docela hodně za léta jeho šéfování vládě, Sněmovně či posléze úřadování na Hradě,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Vnímal ho jako velmi vyvážený a zároveň velice státnický projev. „Je zjevné, že když už někdo jednou státníkem je, tak jím i jako v případě Václava Klause zůstává pořád. Ovšem ne každý politik je státník, to každý ví. Ten projev byl velmi důležitým slovem na obranu našich svobod. Klaus to říká celá léta kontinuálně, vždy v nějaké jiné konstelaci, politické, ekonomické, ale vždy v principu stejně. Jde o naše svobody. Upozornil na to, že nás ta dnešní naprosto šílená evropanská tyranie, jak to kdysi nazval filozof Miloslav Bednář, zavádí do totálních kruhů nesvobody, zbavuje nás našich práv, zbavuje nás možnosti rozhodovat o sobě samých, suverenity a všeho, co symbolizuje 28. říjen. Byl to velice důstojný státnický projev, který by se měl učit na různých typech škol jako vyjádření k věci v pravý okamžik pravým způsobem,“ myslí si mediální analytik.
Spoluzodpovědnosti za fanatické eurohujerky se nezbaví
Také projev premiéra Andreje Babiše považuje do značné míry také za velmi rozumný a státnický. „Moc se mi líbilo, že akcentoval vlasteneckou notu, což v minulosti dělal málokdy. Potěšilo mě, že to udělal při svém posledním důležitém projevu a že zmínil, že Češi jsou národ houževnatý, srdečný, trpělivý, vynalézavý a tak dále. Jsou to cenná slova. Je dobré je slyšet z úst jednoho stále ještě z nejvyšších představitelů země, která je dnes zaklíněna v roli kolonie bruselské administrativy, zčásti i vinou některých prominentů Babišova hnutí. Tím myslím paní Jourovou, Charanzovou a další fanatické eurohujerky, které zavlékají naši zemi hlouběji a hlouběji do nesvobody. Vím, že s nimi pan Babiš nemá extra vřelé vztahy, nicméně už je na tu trať pustil. Chápu, že by se z té spoluzodpovědnosti za ně teď rád vymluvil, rozumím mu, ale zbavit se jí úplně nemůže,“ tvrdí Petr Žantovský.
V projevu také ocenil, když předseda vlády citoval bonmot, že zdravý člověk má tisíc přání, ale nemocný jen jedno jediné, což se vztahovalo k prezidentu Miloši Zemanovi, jenž se momentálně léčí v nemocnici. „To bylo namístě a velmi správné. Projev pak ale vypointoval aktivistickou výzvou: ‚Běžte se všichni očkovat, to je to jediné, co můžeme dělat proti tomu ohrožení.‘ V tu chvíli mi přišlo, že státnický projev spadl na úroveň restauračního sdělení čtyři pavlače níže do prostor, které jsou vyhrazeny reklamním, agitačním, propagandistickým, propagačním a nevím jakým ještě sdělením. Rozhodně to nemělo v sobě nic státnického, to byla agitace za firmy, které tu provozují testovací a vakcinovací byznys. To se mi nelíbilo a byl jsem velmi nepříjemně překvapen tím, jak to pan Babiš vypointoval. Možná to myslel dobře, ale vyznělo to strašně,“ dodává mediální odborník ke srovnání obou projevů.
Nezvýšit plat senátorovi za ODS by byl populismus
Z vícero mediálních zdrojů ve středu zaznělo, že senátoři smetli návrh vlády zmrazit platy politiků. „To znamená, že si z těch nynějších cca 91 tisíc korun základního platu bez náhrad, které tvoří zhruba polovinu té částky a jsou nárokové, polepší na více než 96 tisíc korun a další prebendy. Jenom bych připomněl historii tohoto návrhu zákona. Tady bych vzal pro změnu pana Babiše a jeho vládu v ochranu, protože šlo v tomto případě o vládní návrh na zmrazení těchto platů v situaci, kdy na tom nejsme ekonomicky dobře a žádný příjemný výhled nás nečeká. Proto přišla vláda s tímto návrhem. Prošel Sněmovnou, ta ho akceptovala a posunula to do Senátu, ten to však zazdil. To, že to zazdil, je jedna strašná zpráva,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník