Nejdříve se smáli „panikařícím“ Čechům, pak pokyvovali nad Švédy bez roušek... Špatně, špatně. Honzejk a další zřejmě znovu narazili

11.04.2020 8:41 | Zprávy

Zatímco většina států Evropy bojuje s šířením koronaviru přijímáním přísných opatření, Švédsko volí spíše liberální cestu a místo plošných zákazů spoléhá na zodpovědnost svých občanů. Počet nakažených v zemi však stále stoupá a velká švédská nemocnice Karolinska University Hospital už nebere pacienty nad 80 let na jednotky intenzivní péče, píší Novinky.cz. Právě Švédsko bylo pro některé zajímavým příkladem, jak by vypadal boj s nákazou bez restriktivních opatření. Nakonec ale švédská vláda mění svou dosavadní strategii – v pondělí předložila návrh zákona, který by umožňoval zavřít podniky a omezit veřejná shromáždění bez souhlasu parlamentu.

Nejdříve se smáli „panikařícím“ Čechům, pak pokyvovali nad Švédy bez roušek... Špatně, špatně. Honzejk a další zřejmě znovu narazili
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto

Karolinska University Hospital selektuje lidi podle věku a vydala podle serveru instrukce, aby lékaři selektovali pacienty podle věku, zejména pacienty nad osmdesát let, informuje server Somagnews s odkazem na list Aftonbladet.

Z údajného vnitřního dokumentu také server cituje doporučení, aby pacienti s chronickými nemocemi nad 60 let věku nedostávali v péči prioritu.

Nemocnice zatím takovou informaci nepotvrdila. Vydala prohlášení, kde jen uvedla, že „priorita je vždy založena na vyhlídce, jak se pacient vypořádá s intenzivní péčí a vyléčí. Jestliže naděje u pacienta není vysoká, intenzivní péče není použita“.

Ještě koncem března komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk srovnával koronavirovou krizi v Česku se Švédskem, z čehož Česko nevyšlo zrovna nejlépe.

„Zajímavé je Švédsko. Nouzový stav nemají, omezení jsou v rovině doporučení, jen od zítřka zákaz shromáždění nad 50 lidí. Počet případů přes 3000, u nás 2500. Mrtvých SWE 100 (začalo to u nich dřív). Čím to? Netestují? Dělají tragickou chybu?“ pozastavoval se ještě před pár dny Honzejk.

Politolog Jiří Pehe v diskusi dodal, že Švédsku se daří spravovat věci veřejné a jeho přístup budeme jednou studovat.

Ozval se také Pavel Šafr. „Je velmi důležité ukazovat, že restrikce nejsou žádný všelék,“ konstatoval. Více jsme psali ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Jana Maláčová byl položen dotaz

Předsedkyně

Proč myslíte, že zrovna vy můžete stranu dostat zpět do sněmovny, když jste byla u toho, když z ní vypadla? A věříte si v příštích volbách? Podle všeho jste zatím bez šance na návrat. Není to paradox, když máte takovou příležitost, protože jen minimum lidí je spokojených s tím, jak se jim daří?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

10:18 „Odporné.“ Zavrhli diplomacii, protože chtěli válku. Ukrajinci budou Západ nenávidět, tvrdí profesor

Glenn Eric Andre Diesen, norský politolog, má za to, že Američané vlastně dlouho plánovali, jak jedn…