„Vážený pane hejtmane, vážený pane starosto, dámy a pánové, především vám chci poděkovat, že jste v tomto počasí přišli. Toto je minerálka, ne slivovice, ale hodil by se grog. Ale dali jste mně jen minerálku, pane starosto, a já si to budu pamatovat,“ řekl úvodem Zeman.
„Čím déle politik mluví, tím méně času je pro diskuzi. Když kamkoliv politik přijede, tak má říci, co pro to město udělal, nebo se alespoň chystá udělat. Samozřejmě v rozsahu svých kompetencí,“ zmínil předtím, než se dostalo na debatu. „Před několika málo dny byly uzavřeny dohody, které se Vrchlabí, a nejen Vrchlabí, týkají. Tou první je dohoda, která zvyšuje export českých škodovek na čínský trh,“ podotkl prezident. Za potlesku poté zmínil, že je ve městě nízká nezaměstnanost, ale že mezi nezaměstnanými jsou i lidé, kteří nechtějí pracovat. Těm by se dle jeho názoru neměly vyplácet sociální dávky.
„Druhá a poslední věc se týká turistiky. Už dnes přijíždí do ČR asi 300 tisíc čínských turistů ročně. Utratí nejvíc. Ale mají tu nevýhodu, že se v každé zemi zdrží jen několik málo dní. Ale protože brána do Krkonoš samozřejmě vyžaduje, aby se rozvíjel turistický ruch, byly domluveny tři přímé letecké linky z Prahy do čínských měst. A to znamená, že i na vrchlabském náměstí a na krkonošském hřebenu uvidíte asijsky vypadající typy. A těch se nemusíte bát, nejsou to islámští teroristé,“ dodal a vyzval k debatě.
„Proč se necháte urážet od předsedy ODS Petra Fialy, TOP 09 Miroslava Kalouska a expředsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga?“ zeptala se první ze zúčastněných.
„Za prvé si myslím, že každý politik by měl mít tolik smyslu pro humor, že se nechá urážet. Protože každý politik v každé zemi je urážen. A pokud jde konkrétně o pana Kalouska... Až se budu chtít podívat na dobrého šaška, tak půjdu do cirkusu,“ řekl za smíchu a velkého potlesku prezident.
Druhý dotaz směřoval k tibetské vlajce, která vlála v rukách několika přítomných. „Vysvětlete, prosím, těm několika pomatencům, co se dělo v Tibetu,“ požádal jeden z diskutujích.
„Tibet byl před rokem 1951 takzvanou teokracií. To je pojem, který používal Tomáš Garrigue Masaryk a v podstatě znamená vládu kněží. V Tibetu byly stovky a stovky klášterů a v nich byli mniši a kněží. Říkalo se jim lámové. Pak byli ti vyšší, pančenlámové, a nejvyšší dalajláma. Tibet má průměrnou nadmořskou výšku čtyři tisíce metrů nad mořem,“ jal se vysvětlovat geografii a podmínky v Tibetu. „A teď si představte, že tam máte lidi, kteří musí pracovat na ty lámy. Ti se jen modlí. Nepracují. Zavedl se tam feudálně otrokářský systém, který byl založen na tom, že veškerý výdělek museli pracující odevzdávat těm lámům. A byly tam dost drastické tresty, které velmi připomínají arabské právo šaría,“ podotkl Zeman. „Nemám nic proti tomu, aby někdo vyvěšoval tibetskou vlajku. Ale měl by mít aspoň základní povědomí o tom, jak Tibet vypadal předtím, a neměl by si namlouvat, že to byla rozvinutá a prosperující demokracie,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef