Nejen zdražení. Studenty čeká s vyšším DPH i školné

14.03.2011 8:16 | Zprávy

Od roku 2013 se studentům a jejich rodičům mohou začít pořádně protáčet panenky. K sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta, což s sebou přinese i citelné zdražení skript a učebnic, přibude i školné na veřejných vysokých školách až 20 tisíc korun ročně. Informoval o tom server Novinky.cz.

Nejen zdražení. Studenty čeká s vyšším DPH i školné

Ani přes možnou finanční zátěž rodin v souvislosti s DPH ministerstvo školství od školného rozhodně ustoupit nehodlá. „Posunutí školného jsme neřešili. Stále platí, co je uvedeno v koaliční smlouvě. Probíhají naopak přípravy nového vysokoškolského zákona, který se školným počítá," potvrdil mluvčí školství Václav Koukolíček.

Takzvané odložené školné se podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) bude týkat studentů prvních ročníků od roku 2013/2014. Studenti vyšších ročníků je tak podle serveru zpětně platit nebudou.

Až s průměrným platem se bude splácet

Školné rozhodně doporučuje i Národní ekonomická rada vlády, jež počátkem března představila opatření pro zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Premiér Petr Nečas (ODS) v neděli vysvětlil, že systém odloženého školného, znamená, že školné by studenti platili až po dokončení vysoké školy a při dosažení průměrného příjmu v zemi.

Zároveň Nečas podotkl, že by se mělo platit za nedokončené studium. To by podle něj omezilo „studentský turismus".

Školné není na pořadu dne

Předseda „véček" Radek John nicméně v neděli podotkl, že nejdříve se musí provést ostatní reformy: „Na školné dojde, až probereme zdravotní reformu a daňové reformy, jde o krok, na který přijde řada po jedenácti dalších krocích."

Šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09) naproti tomu v neděli serveru sdělila, že „úvahy o odložení školného jsou předčasné. „Věc s DPH je stará 24 hodin. Bude třeba zjistit dopady na strukturu různých sociálních skupin. Pokud by vznikla na základě solidní analýzy potřeba školné přehodnotit, není důvod nebrat takovou analýzu vážně, myslí si Putnová.

„Ale smyslem školného je zvýšení kvality vzdělávání. Pokud se podaří do roku 2013 řádně vyjednat systém sociálních stipendií, nevidím důvod, aby vláda od školného ustupovala," podotkla Putnová.

Jak na to? Kdo ví

Model odloženého školného však v sobě podle serveru skrývá řadu „čertíků". Například, co když přijdete o práci, anebo půjdete na rodičovskou dovolenou a najednou si nebudete moci dovolit hradit splátky za vysokou školu? Narostou vám úroky? Kam až? Školy totiž mají dostat peníze ihned z půjček od bankovních ústavů, které ale studenti začnou splácet až v okamžiku, kdy dosáhnou na průměrný příjem.

Trojkoalice zatím rovněž nedojednala, zdali by zaměstnanci, kteří dosáhnou na průměrný plat až po 33 letech praxe, což je i případ učitelů, začali splácet školné krátce před důchodem. „Nebylo také vypsáno výběrové řízení na poskytovatele úvěrů," uvedl už dříve Dobeš.

Ten v říjnu prosazoval i model zápisného až 6000 korun ročně, jenž by svízelné „čertíky" snadno zahnal. Nečasovi bylo ale zápisné proti srsti. „Nelze takto plíživou formou zavádět školné," vytkl Dobešovi s tím, že musí nejprve existovat systém zvýhodněných půjček. Návrh nepodpořili ani rektoři.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ova

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo nesmrdí, není Čech, poučí děti neziskovky. Klimatická instruktáž pro učitele a milionové dotace

20:37 Kdo nesmrdí, není Čech, poučí děti neziskovky. Klimatická instruktáž pro učitele a milionové dotace

Vzdělávání dětí a studentů v oblasti klimatu stále častěji začíná zaujímat místo ve výuce na školách…