Největší mešita v Německu je před dokončením. A toto nám řekli místní o muslimech, Merkelové a uprchlících

07.02.2016 14:45 | Zprávy

REPORTÁŽ Kostra pravěkého zvířete, symbolické minarety, velké podzemní parkoviště. Přestože je ještě částečně skryta za lešením, zhruba tak vypadá úplně největší mešita v Německu, která by měla být za rok dokončena v Kolíně nad Rýnem. Lidé, žijící v okolí, se většinou vyjadřují velmi tolerantně a chválí Angelu Merkelovou za její proimigrační politiku.

Největší mešita v Německu je před dokončením. A toto nám řekli místní o muslimech, Merkelové a uprchlících
Foto: Hans Štembera
Popisek: Centrální mešita v Kolíně nad Rýnem v turečtině zvaná Merkez-Camii je před dokončením. Svatostánek se dvěma minarety pojme až 1300 věřících

"Přestože bydlíme poblíž, vůbec jsme nevěděly, že je to mešita. Myslely jsme si, že to bude ústředí nějaké počítačové firmy anebo vědecký ústav," přiznávají ParlamentnímListům.cz se smíchem půvabné studentky ekonomické žurnalistiky Kristine a Katarina. Stojíme před téměř dokončenou Centrální mešitou v Ehrenfeldu, v jedné ze čtvrtí více než milionového Kolína nad Rýnem. Ostatně dvanáct procent obyvatel jsou turečtí muslimové a kvůli nim radnice stavbu mešity povolila.

Kolínská megamešita

Z obrovská stavby z betonových kvádrů rostou dva symbolické minarety připomínající svíčky. Je ještě z části pod lešením a za plotem. Přesto už do velkého podzemního parkoviště jezdí věřící a v jedné z postranních modliteben vzývají Alláha klaníce se směrem k Mekce. Podle nápisů na zvoncích by v ní měly sídlit sociální poradna, studovna Koránu, nakladatelství, knihovna, Centrum pro dialog a dokonce i tělocvična. Z jedné strany sousedí svatostánek muslimů s benzínovou pumpou, z druhé s fotbalovým hřištěm. Na jednom z letáků vylepených na vstupních dveřích jsou nabídky integračních kursů a kursů němčiny pro migranty.

Supermoderní mešita vypadající na nákresech jako vesmírná raketa nebo naopak kostra pravěkého zvířete by měla pojmout na 1300 věřících. Navrhl ji místní architekt Paul Böhm. Celkem by měla stát až dvacet milionů eur a přispělo na ni na osm set tureckých spolků a organizací. "Nemůžeme muslimům zakazovat víru a nechat je modlit se někde na dvorech a ve starých továrních halách," uvedl v roce 2008, kdy padl souhlas s její stavbou, někdejší kolínský starosta Fritz Schramma. Na oplátku však požádal Turecko, aby povolilo stavbu křesťanského kostela ve starověkém Tarsu, rodišti apoštola Pavla.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …