Nejvyšší kontrolní úřad se díky senátorům rozšíření pravomocí nedočká. Další důvod zrušit Senát, míní Okamura

29.10.2021 18:12 | Ze sítí

Senátoři neschválili novelu Ústavy, která měla rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Úřad měl podle návrhu kontrolovat i hospodaření s dalšími veřejnými penězi. „Senátoři odmítli, aby Nejvyšší kontrolní úřad kontroloval hospodaření České televize, státních firem či krajů. Další důvod, proč by měl být drahý sluníčkářský Senát zrušen,“ uvedl k tématu na facebooku předseda SPD Tomio Okamura.

Nejvyšší kontrolní úřad se díky senátorům rozšíření pravomocí nedočká. Další důvod zrušit Senát, míní Okamura
Foto: Repro CNN Prima News
Popisek: Tomio Okamura v debatě na Primě

„Senát už dříve zamítl doprovodnou novelu zákona o NKÚ, která měla širší pravomoci zpřesnit. Pokud by obě změny zákonů naopak prošly, mohl by NKÚ kontrolovat například statutární města, kraje, Českou televizi, Český rozhlas nebo státní podniky a státní fondy,“ uvedl na pravou míru Okamura. 

V této souvislosti hnutí SPD prosazuje zákon na zrušení koncesionářských poplatků a chce transformaci České televize a Českého rozhlasu na státní příspěvkovou organizaci, která by byla pod kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu. 

Prezident NKÚ Miloslav Kala již dříve sdělil ČTK, že Česko zůstává jednou z mála zemí v Evropě, kde jediný nezávislý auditor státu nemá pravomoc kontrolovat všechny veřejné peníze. „Přitom i mezinárodní úmluvy, které se týkají auditů veřejných financí, říkají, že všechny veřejné prostředky by měly podléhat auditu nezávislého kontrolního úřadu,“ uvedl. 
 
I z tohoto důvodu hnutí SPD prosazuje zrušení Senátu. A to hned z několika důvodů. „Volební účast u senátních voleb je dlouhodobě v druhém kole pod 20 procent oprávněných voličů a účast má spíše klesající tendenci. V roce 2016 to bylo dokonce jen 15,38 procenta, v roce 2018 16,49 procenta a v roce 2020 16,74 procenta. Čili legitimita Senátu založená na účasti občanů v senátních volbách je naprosto mizivá. V porovnání se Senátem je účast voličů v prezidentských volbách o mnoho vyšší a činí okolo 60 procent. Podobně u voleb do Poslanecké sněmovny osciluje kolem 60 procent. A pokud jde o komunální volby, tak bývá něco pod 50 procenty. Takže Senát má z občany volených orgánů daleko nejmenší legitimitu. Dokonce menší než kraje,“ uvedl Okamura. 
 
Senát za více než 20 let své existence podle Okamury neprokázal, že je potřebný, a nedokázal si získat důvěru občanů. „Občané mu svou neúčastí v senátních volbách vystavili vysvědčení a ukázali červenou kartu sami. Vidíme, že senátoři jsou v praxi mnohdy odtrhnuti od názorů občanů; chtěli například žalovat za velezradu prezidenta Zemana či ho zbavit pravomocí, přitom prezident má mnohem větší legitimitu a podporu u občanů než celý Senát. To je směšné,“ uzavřel Okamura. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

9:20 „Blbost“, kterou nikdo nečeká. Hrozí od Trumpa k Ukrajině

Titulky západních médií jsou co se týče Ukrajiny pesimistické, všímá si ve své nové analýze analytik…