Podle Polliho se Německo ocitlo v situaci pokračujícího konfrontačního kurzu ohledně bezpečnostní situace v zemi. Dění v Kolíně nad Rýnem a dalších městech Německa fungovalo jako nový katalyzátor. Obraz, který federální vláda občanům předkládala, stavěl na lidskosti, solidaritě a pomoci příchozím, ale zamlčoval stinné stránky migrace do Německa.
Silvestrovské události v Kolíně nad Rýnem přispěly k uvědomění si nových faktů, které byly doposud tabu. Dokonce i mainstreamová média nyní musí hovořit o problémech spojených s bezpečnostní situací a kriminalitou. Tendence k snižování významu nebo ignorování bezpečnostních otázek kolem migrantů skončila.
Velký ohlas, který incidenty v Kolíně nad Rýnem a v dalších německých městech vyvolaly, federální vládu překvapil a donutil jednat.
Politika a bezpečnostní agentury musí nyní uznat, že tento nový projev násilí představuje novou formu kriminality. Do této doby se bezpečnostní agentury totiž zaměřovaly téměř výlučně na otázku terorismu a jeho prevence.
Kriminalita podobná té v Kolíně nad Rýnem, píše Polli, je nejenom novou formou zločinu spojeného s osobami imigrantského původu, ale přišla také v politicky nevhodnou dobu. Doposud bylo nepsaným pravidlem vidět problém terorismu a německou imigrační politiku jako dva odlišné a jen okrajově příbuzné problémy. Součástí tvrzení bylo, že terorismus a uprchlíci nemají nic společného. Tento přístup je celkově správný, protože odmítá paušální generalizace či obecná tvrzení. Že jde o krátkozraké tvrzení, se ale ukázalo díky atentátům v Paříži.
„Kolín nad Rýnem má svoje důsledky“ píše Gert Polli, „Kolín nad Rýnem odhaluje nedostatky v sociálně-hospodářské, dlouhodobé dimenzi integrační politiky. V tom spočívá rozdíl. Kolín nad Rýnem ukazuje, že nekontrolovaná vlna imigrace nemůže být už ignorována.“ Podle Polliho je také Kolín ukázkou, jak politická zadání ovlivňují práci bezpečnostních složek. Svoje negativní důsledky teď také přináší utajování informací ohledně kriminality z imigrantského prostředí, které se stalo v Německu praxí informační politiky.
Události v Kolíně nad Rýnem vedou ke změně paradigmatu ohledně imigrační politiky v Německu a informování veřejnosti. Ministr vnitra De Maizière už připustil, že skončila doma tabuizování spojení mezi kriminalitou a migrantským původem. Změna politiky bude ale podle Polliho názoru pomalá.
Bylo jasné, že migrační politika kancléřky Merkelové se setkává s opozicí nejen uvnitř vlastní politické strany. Ministr vnitra byl strategicky vyslán, aby vytvořil mediální protipól k politice kancléřky, kterou vnímá stále větší skupina Němců jako vnitřní bezpečnostní hrozbu. Jak Polli situaci shrnuje, je podle řady pozorovatelů jasné, že jenom revize dosavadní migrantské politiky může Merkelovou přivést do klidnějších politických vod. Podle jeho názoru události v Kolíně jen tento trend zrychlily.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vss