Nemám informace, že by kradli. Mají víc patentů než kdokoli jiný. Víme, co si tajné služby vymýšlí. Švihlíková v živém vysílání nabourala verzi o čínské špionáži

04.01.2019 18:02 | Zprávy

Prezident Spojených států Donald Trump zvažuje, že už v lednu vydá nařízení, které má za cíl vypudit z amerického trhu čínské firmy Huawei a ZTE. O tomto a mnohém jiném diskutovali v pořadu Českého rozhlasu Pro a proti ekonomka Ilona Švihlíková a sinolog Filip Jirouš.

Nemám informace, že by kradli. Mají víc patentů než kdokoli jiný. Víme, co si tajné služby vymýšlí. Švihlíková v živém vysílání nabourala verzi o čínské špionáži
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

USA totiž dlouhodobě vyčítají oběma podnikům, že jejich zařízení sledují Američany a pracují pro čínskou vládu. S podobným varováním pak přišel nedávno i český Národní ústav pro kybernetickou a informační bezpečnost. 

Je třeba se mít skutečně na pozoru před komunikačními technologiemi? „Nemáme žádné důkazy, že je to tak. Měli bychom se mít na pozoru před všemi technologiemi,“ zmínila Švihlíková. „Je to namístě především v kritické infrastruktuře. Firma Huawei je napojena na čínskou vládu a čínské bezpečnostní složky už od svého vzniku,“ odvětil na stejnou otázku Jirouš.

Pořad najdete ZDE.

„Huawei byla z něčeho obviněná, a když se podíváme na to, na čem se obvinění zakládají, zjistíme, že na ničem. Žádné důkazy předloženy nebyly, nikde. Naopak máme důkazy, jakým způsobem byla využívána NSA, to znamená tím způsobem špiclovala nejen americké občany... A víme, jakým způsobem funguje firma Apple,“ dodala Švihlíková.

Jirouš následně dodal, že jde skutečně částečně o politikum – i s ohledem na to, že probíhá obchodní válka mezi USA a Čínou. „Na druhou stranu, kritika a varování přicházejí již řadu let a například vloni byla prokázána účast Huawei na špionáži v sídle Africké unie,“ poznamenal Jirouš. „Čínské zákony jsou nastaveny tak, že všichni spolupracující s Čínou musí spolupracovat s bezpečnostními složkami. Je tedy naprosto legální, aby čínská korporace špehovala na Západě,“ dodal. 

Kritika NSA

K tomu se vyjádřila Švihlíková, kdy zkritizovala NSA. „Ta neporušuje své vlastní zákony?“ rozhorlila se. „Teď nemluvíme o porušování zákonů, ale o tom, že v Číně platí zákon, že firmy, které jsou čínské, by měly spolupracovat s bezpečnostními službami,“ oponovala moderátorka.  „Jedna věc je zákon, druhá věc je praxe,“ odvětila Švihlíková. „Nemůžeme ignorovat to, co se kolem nás děje v oblasti obchodu. Staví se neustále větší množství restrikcí a omezení, zdůvodňuje se to bezpečnosti. Vždyť je možné to zneužívat a využívat jak je libo. A Huawei patří mezi nejúspěšnější firmy na světě a mají náskok,“ podotkla Švihlíková.

„Je to rozhodně jedna z teorií. Skutečně se začínají budovat ty vysokorychlostní sítě, kdy Huawei má navrch,“ sdělil k tomu Jirouš. „Technologie Huawei jsou jedny z nejkvalitnějších a rozhodně jsou nejlevnější. Know-how však bylo zřejmě ukradeno a Čína velmi dotuje tuto společnost, takže svým způsobem je to dumping,“ dodal. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

14:20 Komu jsme dali peníze? To už na stránkách nenajdete. I když je to nezákonné

Řada neziskovek podporujících cenzuru na internetu dostává peníze od americké National Endowment for…