Podle Štěpánka je mezi policisty velká nevole nad tím, že mají stále nízké platy. Přestože Nečasova vláda slíbila, že snížení policejních platů o 10% je jen dočasné, dosud nebyly na původní úroveň vráceny. Policisté budou požadovat „jasnou garanci“ toho, že v příštím roce budou vráceny na úroveň roku 2010. Štěpánek argumentoval i tím, že po snížení platů se mnozí policisté dostali do existenčních potíží, což některé z nich vedlo k tomu, že se začali dopouštět kriminálních aktivit.
Za dvojvládím v čele policie politické tlaky?
Televize přehrála krátké vyjádření ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), z něhož vyplývalo, že za nedávným dvojvládím v čele policejního prezídia byly politické hry. Štěpánek přiznal, že skutečně je to tak, že nejsilnější strana bude vždy chtít mít v čele policie své lidi. Časté střídání policejních prezidentů každý rok či dva prý poškozuje policii.
Vyjádřil obavy z plánů spojit některé policejní útvary pod Národní kriminální úřad. Nyní tyto plány prý aktuální nejsou, záleží na tom, jaké představy v tomto směru bude mít nový policejní prezident.
Finanční policie prý není zapotřebí
Štěpánek vyjádřil obavu, že by pak některé útvary mohly být sloučeny jen proto, aby se politici zbavili někomu nepohodlného ředitele. Prý žádné takové tlaky necítí, naznačil ale, že za situace, kdy „se policie tak zásadně staví proti organizovanému zločinu“, že mohou nastat.
Odmítl plány na zřízení specializovaného týmu pro daňové úniky či na obnovení Finanční policie. Podle něj by to bylo zbytečné, protože „nemáme prostředky, nemáme lidi“. Podle něj by stačila jen dobrá koordinace stávajících policejních útvarů s celníky, daňovou správou a FAÚ.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam