Němci moc nevědí, co je Schulz zač, vysvětluje znalec Kechlibar raketový růst popularity. Zatím prý mají radost, že je úplně jiný než chladná Merkelová

21.02.2017 20:42 | Zprávy

ROZHOVOR Kandidát SPD na kancléře Martin Schulz těží ze své novoty na scéně, ale do voleb schází ještě sedm měsíců a za ně se ta novota trochu setře. Marian Kechlibar, který se na svém blogu Kechlibar.net situaci v Německu dlouhodobě věnuje, je přesvědčen, že pokud by se ještě donedávna předseda Evropského parlamentu stal kancléřem, pokusil by se opět prosadit plnění kvót. U Maďarů a Poláků by narazil na tvrdý odpor. Otázka je, jak by se zachovala naše vláda. Patrně by to záleželo na novém premiérovi a na jeho ochotě se podřídit vůli Berlína.

Němci moc nevědí, co je Schulz zač, vysvětluje znalec Kechlibar raketový růst popularity. Zatím prý mají radost, že je úplně jiný než chladná Merkelová
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Kandidát SPD na kancléře Martin Schulz je v našich médiích v posledních dnech představován jako naprostá kometa německé politiky. Jak se jeho nástup interpretuje u našich západních sousedů?

Němečtí komentátoři nejčastěji vyslovují názor, že jde o projev únavy voličů z dvanáctileté éry vládnutí současné kancléřky Angely Merkelové. Až dosud platilo, že na německé politické scéně nebyl mainstreamový politik, který by mohl Angelu Merkelovou ohrozit. V CDU eliminovala kancléřka všechny své konkurenty, CSU je regionální strana, SPD řídil nepopulární Sigmar Gabriel a ostatní strany jsou moc malé na to, aby si mohly dělat naděje na první místo ve volbách.

Martin Schulz nebyl na vnitropolitické německé scéně nikdy moc aktivní. Kdysi byl starostou menšího města, pak ale odešel jako poslanec Evropského parlamentu do Bruselu a tam už zůstal. Není tedy spojován s činností současné vládní koalice, což je momentálně výhoda.

Čím Martin Schulz veřejnost nejvíce oslovuje, jak o sobě dává především vědět?

Zejména tím, že působí opačně než Angela Merkelová. Současná kancléřka je strohá, chladná, nepředstupuje moc před lidi. Schulz je žoviální, optimistický, pořádá různá setkání se zájemci, debatuje osobně, je ochoten odpovídat na otázky z publika.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

6:44 Igor Chaun: Směřujeme k policejnímu státu

Policejní stát? Jeden z listopadových studentských vůdců, Igor Chaun, varuje před postupným zavádění…