21. srpen 1968 Němcová označila za tragický den, v němž se ukázalo, že nebylo dovoleno odtrhnout se od sovětské nadvlády a svobodně se nadechnout.
Jedním dechem dodala, že se nebylo možné nadechnout i kvůli lidem, kteří kolaborovali se sovětskou mocí. Tato kolaborace se hned na počátku projevila v tzv. zvacím dopise okupantům.
„Pod tímto dopisem, který já považuji za jeden z nejodpornějších činů, nejzbabělejších, nejhlubší velezrady, byli podepsáni Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak. Nebyli nikdy potrestáni,“ rozzlobila se Němcová s tím, že tito lidé reálně požádali cizí stát, aby za pomoci zbraní zbavil jejich zemi suverenity. „Myslím, že není odpornějšího činu, který může spáchat politik na své vlastní zemi,“ dodala senátorka.
Okupanti ovládli celou republiku během pár hodin, ale tehdejší pracovníci rozhlasu dokázali i tak vysílat a přinášet lidem tolik potřebné informace.
Připomněla, že od srpna 1968 do roku1989, kdy komunistická moc v této zemi padla, měli okupanti na rukou krev celkem 402 Čechoslováků.
Připomněla také čin Jana Palacha, Jana Zajíce a dalších lidí, kteří se vzepřeli okupaci za cenu obětování vlastního života – sebeupálením.
„Byla znovu obnovena drsná cenzura médií, zakazováni umělci všech disciplín. StB sledovala každý pohyb v zemi a pronásledovala každého odpůrce tehdejšího režimu,“ připomněla senátorka.
„V této souvislosti musím zmínit tři až čtyři dny stará slova jednoho z vysokých ústavních činitelů naší země – prvního místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa, kterého ocituji. On říká: ‚Diktatura EU a NATO je nesrovnatelná s tou sovětskou. Brežněv nás nechal normálně žít,‘ “ citovala senátorka dnešního předsedu komunistické strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.