„Je dobré, že Čína konečně signalizuje zavázání se k řešení, ale musím upřímně říci, že mě zajímá, proč dosavadní čínské stanovisko nezahrnuje výzvu agresorovi – Rusku, aby zastavilo válku,“ prohlásila německá ministryně zahraničních věcí Annalena Baerbocková po setkání s čínským ministrem zahraničí Čchin Kangem v Pekingu. Čchin Kang po schůzce potvrdil, že Čína věří, že „jedinou cestou k řešení konfliktu je podporovat mír a rozhovory“ a Čína by dle jeho slov neměla poskytovat zbraně ani jedné straně. Krátce po schůzce oznámil čínský ministr obrany Li Šang-fu, že do neděle navštíví Rusko. Diskutovat se bude o stavu a perspektivách bilaterální kooperace v obranné sféře, ale i o globální a regionální bezpečnosti.
Schůzka Baerbockové s Čchin Kangem se konala týden poté, co Čínu navštívila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a hlavně francouzský prezident Emmanuel Macron, jenž následně svými prohlášeními o „strategické autonomii“ Evropy její značnou část pobouřil. Evropa by se podle Macrona neměla plést do cizích krizí a neměla by jen slepě následovat USA, například právě v postoji vůči vyostřující se krizi ohledně Tchaj-wanu
Čchin Kang po schůzce zmínil, že o Tchaj-wanu s Baerbockovou diskutovali. Čínská lidová republika dle něj doufá v „mírové sjednocení“. „Čína bude rozhodně chránit národní suverenitu a územní celistvost a neztratí se ani píď čínského území,“ zdůraznil a potvrdil tak, že Peking si nárokuje Tchaj-wan jako své území, které si mohou dovolit vzít i násilím, pokud to bude nutné.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.