Německo, Francie, Švédsko a další země. Podle bývalého policisty hrozí, že je ovládnou gangy

06.10.2024 6:15 | Zprávy

Jürgen Stock je německý policista a akademik. Od 7. listopadu 2014 působí jako generální tajemník Interpolu. A protože vedení Interpolu je omezené na dvě funkční období, Stock ve vedení končí. A před koncem svého období důrazně varuje, že drogové gangy se začínají chovat jako nadnárodní korporace s neomezenými zdroji pro obchod s drogami, zbraněmi i lidmi. Varoval, že působení nadnárodních gangů ohrožuje samu podstatu zemí Evropy. Informoval, že opioid fentanyl, takzvaná zombie droga, se dostává i do Evropy. A to tak, že se přimíchává do jiných drog.

Německo, Francie, Švédsko a další země. Podle bývalého policisty hrozí, že je ovládnou gangy
Foto: SANANIM
Popisek: Použité injekční stříkačky - ilustrační foto

Před svým odchodem však naléhavě varuje před organizovaným zločinem: drogové gangy by mohly „dokonce destabilizovat průmyslové země“. „Světu hrozí, že prohraje boj proti nadnárodnímu organizovanému zločinu,“ varoval na tiskové konferenci v New Yorku. Podle něho gangy získaly takovou moc a vliv, že mohou destabilizovat i vyspělé země. A jmenoval Švédsko, Německo, Belgii, Nizozemsko nebo i Francii. Zmínil i jejich vliv ve střední Evropě.

Interpol sleduje, že drogové gangy, které dříve působily spíše regionálně, nyní nabývají rozměrů globálních hráčů. „Staly se globálními zločinci, chovají se jako globální společnosti,“ řekl hlavní vyšetřovatel. Měly k dispozici „astronomické množství zdrojů“, například na podporu obchodování s lidmi a zbraněmi.

Nadále jsou ovšem největší problém drogy. „Mluvíme o všech druzích drog, které jsou dostupné na kriminálních trzích. Ale kokain je v současnosti velký problém,“ řekl na tiskové konferenci Stock. A velmi důrazně varoval před syntetickým opioidem fentanylem. Tomu se ujal název zombie droga. V USA už má fentanyl na svědomí desítky tisíc mrtvých. Stock řekl, že fentanyl se v Evropě začíná přimíchávat i do ostatních drog. Aby vznikla rychlejší a intenzivnější závislost a drogové kartely tam měly o výdělek postaráno. „V současné době vidíme, že se plíží i na evropské trhy,“ řekl Stock. Takže je možné, že si někdo koupí jinou drogu „na povyražení“ a dostane fentanyl.

Fentanyl je potenciálně nebezpečnější než jiné drogy, odborníci tvrdí, že je asi padesátkrát účinnější než heroin. Pouhé dva miligramy jsou považovány za potenciálně smrtelnou dávku. Ve Spojených státech již fentanyl vedl k obrovskému drogovému problému s desítkami tisíc úmrtí. Většina čistého fentanylu pochází z Číny a do USA se dostává buď přímo v poštovních zásilkách, anebo je pašován mexickými drogovými kartely přes jižní hranici. Fentanyl je nejčastější důvod smrti Američanů ve věku od 18 do 45 let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Jak byste definovala dezinformace?

Jak a kdo by podle vás měl posuzovat, co je a co není pravda? A co když se pravda ukáže vlivem času, což se dost často stává? Víte já bych od ODS čekal, že budete bojovat spíš za svobodu slova a ne dělat pravý opak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

to je neštěstí, to je neštěstí,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseasspan , 06.10.2024 8:18:32
nadšení pseudohumanisté budou dobiti gangy, které si sami dobrovolně pozvali do země. Kdo chce kam , pomožme tu tam. Každému podle jeho hlouposti.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Profesor Drulák o útoku na Sumy: Rusové cílili na vojáky

16:42 Profesor Drulák o útoku na Sumy: Rusové cílili na vojáky

„Myslím si, že žádný mír bez ztráty území nebude. A čím dříve ukrajinská strana si na tohle zvykne, …