„Sankce fungují.“ Tato věta se stala v podstatě mantrou těch, kdo považují sankce vůči Rusku za způsob, jak ukončit válku na Ukrajině. Naposledy ji použilo například stálé zastoupení ČR při Evropské unii. „Sankce EU fungují a omezují schopnost Ruska vést útočnou válku proti Ukrajině,“ tvrdí a informuje, že Evropská unie rozšířila sankce vůči Bělorusku, aby přes tuto zemi nemohlo vojenské vybavení putovat do Ruska.
Sankce EU fungují a omezují schopnost Ruska vést útočnou válku proti ????.
— Czechia in the EU (@CZECHIAinEU) August 3, 2023
???? rozšířila balíček sankcí proti Bělorusku s cílem zabránit nelegální přepravě vojenského vybavení přes jeho území do Ruska. Nově na seznam přibylo 38 jednotlivců a 3 entity za porušování lidských práv. https://t.co/eHZynaUNgP
Ovšem že by Rusové neměli přístup k trhu a k evropským výrobkům se prohlásit nedá. Některé statistiky jsou více než vypovídající. Jak zveřejnil bývalý hlavní stratég banky Goldman Sachs, ekonom Robin Brooks, německý export do zemí střední Asie raketově vzrostl. Například do Kyrgyzstánu, který sousedí s Kazachstánem a má 6,7 milionu obyvatel a třiatřicetkrát menší HDP než Česká republika podle údajů z roku 2021.
Brooks upozorňuje, že německý export do Kyrgyzstánu za poslední tři roky vzrostl o 2000 %. „Hodnota vývozu je malá, ale je to jen jeden příklad z mnoha, jak těžké je uhlídat export západního zboží do Ruska. Bylo by lepší zrušit limit G7. Když Putin nebude mít peníze, tak si nic nekoupí,“ říká Brooks. Limit G7 je cenový strop na ruskou ropu, který byl schválen na konci roku 2022.
Že sankce a cenové stropy jsou špatným řešením argumentovali už i jiní analytici a ekonomové.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.