Německo selhalo, je třeba se poučit, zkritizoval sousedy bezpečnostní expert Pojar

24.12.2016 14:15 | Zprávy

Hostem Martina Veselovského na DVTV.cz byl bývalý diplomat a bezpečnostní expert Tomáš Pojar. „Německo selhalo, musíme svůj svět chránit. Pokud nebude bezpečí, nebude ani svoboda,“ uvedl.

Německo selhalo, je třeba se poučit, zkritizoval sousedy bezpečnostní expert Pojar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Pojar

„Můžeme se cítit bezpečně. Ta reakce je přiměřená, i když u těch malých měst bych měl určité pochybnosti,“ zmínil Pojar ke stavbě zátarasů ve městech Česka. „To, že se staví zátarasy pro průjezd kamionů na Staroměstské a Václavské náměstí, a hezčí, by měly být už dávno,“ zmínil Pojar. „Doufám, že zátarasů bude přibývat, budou chytré i hezké,“ dodal. „Částečně to je i divadélko, ale to se od politiků očekává,“ dodal.

Video najdete ZDE.

Důležitá jsou podle něj dlouhodobá bezpečnostní opatření, která by dokázala teroristické útoky mařit, nebo případně, aby počet obětí byl co nejnižší. „Doufám, že naše složky by fungovaly lépe než v Německu. Německo, Francie, Belgie a západoevropské země však čelí daleko větším problémům,“ podotkl.

„Měli bychom se soustředit na to, aby naše zpravodajské služby fungovaly dobře a nebyly zneužitelné. Doufejme, že ta reakce na konkrétní útok by byla rychlejší,“ označil za selhání bezpečnostních složek to, že kabina kamionu byla prohledána až po několika hodinách. Jednou se tento německý případ bude podle něj ukazovat jako učebnicové selhání. Je tak potřeba se z chyb poučit – „například, kdybychom někoho vyhošťovali, tak bychom ho nechali ve vazbě a nenechali ho běhat po sousedních zemích,“ dodal.

„Evropa je v současné době nebezpečnější než v minulých letech. Ale zároveň je to nejbezpečnější místo světě. Stále žijeme v nejbohatším a bezpečném světě. Měli bychom si ten svět chránit,“ zmínil. „Je dobře, že se společnosti snaží okamžitě vrátit do stejných kolejí, ale zároveň zlepšit ty mechanismy, aby se těmto událostem předcházelo,“ řekl Pojar. Svobody by však neořezával. Nutné ale je posilovat bezpečnostní složky, dávat více peněz na zajištění bezpečnosti. Inspiraci bychom dle něj měli hledat v Izraeli. „V mnohém se i inspirujeme. Neznamená to ale, že bychom měli vše dělat stejně. I ten útok autem, náklaďákem v Berlíně, nebo předtím v Nice, k těmto útokům docházelo v Izraeli opakovaně,“ podotkl.

„Česko má přísný azylový režim, který v zásadě funguje. Stejně tak funguje i vyhošťovací režim. Jsme objektivně v lepší situaci, než jsou Francie a Německo,“ uzavřel Pojar. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …