Německo si dnes připomíná 25. výročí znovusjednocení

03.10.2015 6:39 | Zprávy

Německo si dnes připomíná 25. výročí znovusjednocení. Centrem oslav je Frankfurt nad Mohanem, kam dorazí přední němečtí politici v čele s prezidentem Joachimem Gauckem a s kancléřkou Angelou Merkelovou. Oslavy připravila i jiná německá města, většinou budou jejich hlavní součástí koncerty. Oficiální oslavy výročí sjednocení pořádá každý rok ta z německých zemí, která předsedá Spolkové radě, horní komoře parlamentu. Letos předsednictví vyšlo na Hesensko, které pro oslavy vybralo své největší město – Frankfurt.

Německo si dnes připomíná 25. výročí znovusjednocení
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Akcí ve Frankfurtu by se měli zúčastnit i předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker nebo bývalý americký prezident George Bush starší. Kromě politiků budou v německé finanční metropoli i lidé, jejichž osudy rozdělení Německa mimořádně ovlivnilo. Je to například Michael Schlösser, který utekl z komunistické NDR v podomácku vyrobeném letadle, nebo východoněmecký pohraničník Harald Jäger, který v roce 1989 jako první otevřel hraniční závoru mezi oběma částmi rozděleného Berlína.

Pouliční oslavy se budou v Německu konat v řadě měst. V Berlíně se například uskuteční řada koncertů před Braniborskou bránou. Mezi hudebními vystoupeními se budou na velkoplošné obrazovky promítat historické záběry z doby sjednocení Německa, ale také z vrcholných okamžiků, které Němci prožili jako jeden národ v uplynulém čtvrtstoletí – mimo jiné uvedení kardinála Josepha Ratzingera do papežského úřadu nebo loňské vítězství na fotbalovém mistrovství světa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …