Scholz tvrdí, že Evropané se musí sjednotit pod vlajkou Evropské unie. Jako důvod mimo jiné uvádí „výzvy“, jako je Putin, Erdogan, Trump. „Na tyto výzvy není schopen reagovat žádný jednotlivý stát na kontinentu,“ tvrdí socialistický ministr financí a odmítá stesky mnoha Evropanů, podle kterých už se nyní Evropská unie až příliš plete do každodenních záležitostí svých obyvatel. „Takové názory jsou přehnané. Lidé se spíš zlobí kvůli nezvládnutí migrační vlny.“
Zlepšení by podle Scholze mohl přinést návrh na reformu EU z „dílny“ francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. „Evropa musí být víc flexibilní, aby mohla potřebné kroky provádět rychleji a účinněji. Aktuálně zejména v oblasti ochrany vnějších hranic a přistěhovalectví,“ říká člen SPD a vyjadřuje nesouhlas s těmi, kdo tvrdí, že Francie chce využívat peníze, které vydělají Němci. „Jeho reforma naopak poukazuje na zvláštní roli naší země v Evropě a ta po Brexitu ještě poroste.“
Celý rozhovor v angličtině máte k dispozici ZDE.
Scholz konstatuje, že nejlidnatější země na kontinentu i díky své ekonomice nese speciální odpovědnost. „Máme vůči Evropě odpovědnost. Je přímo naší povinností zajistit spolupráci mezi ostatními státy. Nalézt pochopení, kompromis a přispět svojí měrou k uspokojivému řešení pro obě strany. Evropa je klíčovým národním zájmem naší země,“ nezakrývá vlivný člen vlády, že Německo hodlá i nadále hrát v Evropě první housle.
Ministr financí také nepřímo potvrdil, že se Německo nehodlá vzdát ideje přerozdělování uprchlíků mezi všechny členské státy. „Německo musí prosazovat projekty, které budou posilovat solidaritu na kontinentu. Neznamená to však, že bychom měli ze severu automaticky posílat finanční příspěvky na jih. V oblasti sociální politiky je třeba princip vlastní zodpovědnosti prosazovat v první řadě.“
Osobně chce Scholz prosadit vznik celoevropského systému pojištění pro případ nezaměstnanosti a obnovit daň z finančních transakcí. Nepřipouští si, že by euroskeptická vláda v Itálii odklonila zemi od vytyčené linie jejími předchůdci. „Nová italská vláda bude mnohem víc proevropská, než si lidé v Německu myslí. Není třeba být hned nervózní jenom proto, že se v nějaké členské zemi EU změnila vláda,“ uzavírá Scholz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro