V 60. letech minulého století byl ve Spolkové republice Německo přijat zákon potírající tzv. štvaní lidu – Volksverhetzung. Tehdy byl namířen proti podporovatelům nacismu, s nimiž se demokratické Německo vypořádávalo právě od 60. let.
„V současnosti se Volksverhetzung stává nástrojem pro potlačování názorů vymykajících se z německého názorového koridoru, který předepisuje, jak psát a mluvit o migraci, ženské rovnosti, sexuálních menšinách, německé minulosti a dalších ‚citlivých‘ tématech. Názorový koridor, stanovený politickou korektností, se od devadesátých let setrvale posouvá doleva, takže v poslední době se již samotné pojmy ‚pravice‘ a ‚konzervatismus‘ ocitly mimo jeho rámec a staly se v očích vládnoucích německých elit podezřelými. Ohrožena je proto i Alternativa pro Německo (AfD), která se ve svém programu hlásí k liberálním a konzervativním hodnotám,“ píše historik.
Do hledáčku úřadů se Alternativa pro Německo dostala poté, co její někdejší zástupce Wolfgang Gedeon pronesl antisemitské výroky. Část jeho kolegů tyto výroky označila za nepřijatelné a vystoupila z politické strany. V polovině července navíc provedla policie razii po celé zemi s odůvodněním, že sílí nenávistné hlasy v diskusích na internetu. Na základě legislativy o štvaní lidu bylo zadrženo 38 osob. Vláda také oznámila, že se zaměří na šíření ideálů demokracie mezi mladými lidmi.
Historik v této souvislosti poukazuje na to, že nacisté i komunisté v minulosti postupovali stejnou cestou. „Vtloukali“ mládeži do hlav správnou ideologii. Kapitalismus nic takového neměl ve 20. století zapotřebí, přitahoval občany samotnou myšlenkou svobody. Dnes je ale i v kapitalismu svoboda nahrazována ideologickou doktrínou.
„Jako názorný příklad může posloužit pětiminutové video ministerstva pro rodinu, seniory, ženy a mládež s názvem Život v demokracii. Profesionálně perfektně zpracovaný dokument je uveden rozhodným expozé ministryně proti diskriminaci a nenávisti. Pak se již v rychlém sledu střídá ministerský úředník v družném rozhovoru s usměvavými studenty, kteří si však dělají vážné starosti stran rasismu, kroužek žáků diskutující o diskriminaci a podobných pro děti neobyčejně zajímavých tématech, muslimský student objasňující na výstavce obětí rasistických útoků své angažmá v žákovském aktivu ‚Šok‘. Následuje vstup zástupkyně centra pro prevenci extremismu a podporu demokracie či záběr na jednání sdružení „No hate speech movement“, jehož dospělí účastníci třímají v rukách velká červená srdce, jež mají zřejmě pohltit všechnu nenávist světa. Nechybí ani rozhovor s vedoucím památníku Anny Frankové, židovské dívky z Holandska, zavražděné nacisty. Neboť – jak nám podsouvají autoři videa – jakékoliv násilí, každá nenávist vede v posledku do Osvětimi,“ popisuje práci údajných nových ideologů historik.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp