„Německá ekonomická lokomotiva podle německých odborníků vjíždí plnou parou do zdi,“ říká moderátorka Jana Bobošíková. Ve svém YouTube videu zprostředkovala výroky německého ekonoma, profesora Hanse-Wernera Sinna týkající se německého průmyslu a využití jaderných energií. Hans-Werner Sinn byl tím, kdo před deseti lety České republice doporučoval dostavět Temelín.
Německá ekonomika je už čtvrtým rokem v průmyslové recesi, od začátku koronavirové krize se propadla téměř o pět %. Dnes stojí Německo na počátku další krize, související předně s omezením dodávek ropy a plynu a s růstem cen energií. Podle agentury Reuters už Německo v krizi je, a bude trvat ještě tři čtvrtě roku. Problémy s energetikou jsou podle Sinna důsledkem zelené politiky upřednostňující kombinaci solárních a větrných elektráren před uhelnými a jadernými. Tato nejistá energie plně závisejících na změnách počasí, v současnosti produkuje pouze 5,5 % německé spotřeby. Cíle klimatických aktivistů považuje ekonom za utopické a jejich dodržení by mělo za následek konec německého průmyslu. „Mohu jen žasnout nad tím, jak snadno se Němci nechali zlákat neskutečnými sny,“ diví se Sinn.
Se začátkem energetické krize zaznamenal Sinn i změnu nálad ve společnosti ohledně využití jaderné energie. Pro výstavbu nových jaderných elektráren je nyní 41 % německých občanů, což je o 38 % víc, než tomu bylo před třiceti lety. S pokračováním výroby jaderné energie souhlasí 82 % Němců, vypnutí elektráren požaduje pouze 15 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.