Ačkoli Německo v čele s Angelou Merkelovou patřilo k hlavním zastáncům protiruských sankcí a vyzývalo k „zásadovým postojům“ i všechny další členské státy Evropské unie, samo zjevně začíná své postoje mírnit. Německé společnosti čile obchodují v Rusku a o přízeň ještě nedávno démonizovaného Putina se přijel do Moskvy ucházet i prezident Steinmeier. Byť je nutné zmínit, že on sám ještě v roli ministra zahraničí nepatřil k hlavním „jestřábům“.
„Oba jsme přesvědčeni, že aktuálně nastavené vztahy mezi Ruskem a Německem netěší ani jednu stranu. Jsme zatím daleko od standardních vztahů mezi dvěma zeměmi. Především kvůli rozdílnému pohledu na řešení některých problémů – v prvé řadě jde o konflikt na Ukrajině a anexi Krymu,“ uvedl Steinmeier, který Rusko navštívil mnohokrát i v době, kdy působil v čele německé diplomacie a pro svůj údajně příliš shovívavý přístup k Putinovi byl také často kritizován.
Šéf německé diplomacie se očividně snaží k Rusku přistupovat rozdílně, nehledě na svého předchůdce Joachima Gaucka. Této skutečnosti si povšimla také rozhlasová stanice Deutsche Welle. „Bývalý aktivista za lidská práva Gauck nějakému utužování vztahů s Ruskem vůbec nevěnoval pozornost po celých pět let ve funkci prezidenta země. Setkal se s Vladimirem Putinem pouze jednou. V létě 2012 se za ním v Berlíně stavil Putin cestou do Paříže.“
Jak ovšem Deutsche Welle (DW) připomíná, nikoli Steinmeir, ale spíše Gauck byl ve svém postoji k Rusku mezi německými prezidenty výjimkou. „Roman Herzog byl například prvním prezidentem, který promluvil v ruském parlamentu,“ píše DW a tvrdí, že podle jeho blízkých patří Steinmeier k Němcům, kteří stále chovají vůči Moskvě až iracionální úctu. „Není ostatně žádnou náhodou, že se snažil každoročně navštívit Jekatěrinburg, kde přednášel na univerzitě a diskutoval se studenty.“
Rádio Svobodná Evropa píše, že německý prezident ještě před setkáním s Putinem hovořil s posledním sovětským vůdcem Michailem Gorbačovem i lidskoprávními aktivisty. „Nicméně byl to právě Steinmeier a němečtí socialisté, kteří vyzývali k postupnému zrušení sankcí.“ Podle agentury Reuters také německý prezident hovořil o „vzájemném odcizení, které je nutné překonat“. „Je velmi důležité, abychom společné setkání využili jako příležitost k pokračování v dialogu.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pro