„Takovýto počet uprchlíků představuje obrovskou výzvu pro německou společnost i politiku. Obyvatelstvo je prozatím ochotné pomáhat. Nemyslím si, že by kapacity již byly obsazeny,“ uvedl velvyslanec s tím, že pro uprchlíky má zatím Německo uplatnění. „Je velice důležité, aby se tito lidé začali rychle učit náš jazyk,“ dodal.
„My jsme ukázali přívětivou tvář, ale kancléřka Angela Merkelová nikdy neřekla, pojďte k nám, to je mýtus,“ vyvrátil pozvání kancléřky velvyslanec. Na adresu ČR uvedl, že Česko má s přijímáním uprchlíků málo zkušeností. „Momentálně v Německu přijímáme 40 % všech uprchlíků,“ upřesnil.
A jak změnila uprchlická krize česko-německé vztahy? „Já si myslím, že se to nesmí přehánět. Existuje velmi dobrá báze pro česko-německé vztahy, která se zlepšila v posledních letech. Získali jsme nástroje a existuje mnoho oblastí, kde velmi dobře spolupracujeme,“ podotkl s tím, že je třeba větší dialog kvůli uprchlické krizi. Klíčovou osobou se stane bývalý premiér Vladimír Špidla. „Máme z této iniciativy velkou radost,“ řekl a dodal, že celé setkání vzniklo z podnětu právě Vladimíra Špidly.
Rozhodující výzvou je podle velvyslance to, aby se pomáhalo nejen v Sýrii, ale zároveň aby se dbalo na to, aby nezkolaboval systém v Evropě.
- Celý rozhovor najdete ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef