Šichtařová ve svém komentáři na serveru IDnes.cz spekuluje nad tím, jak se naše vyspělá společnost vyrovná s blackoutem, kdy náhle přestanou stačit zdroje elektřiny. Jeden takový blackout si část Prahy vyzkoušela 2. června kvůli problémům v rozvodně na Chodově.
„Výpadek paradoxně způsobila ochrana chodovské rozvodny. Jako izolant totiž rozvodna využívá plyn; kontrolní systém zahlásil pokles jeho tlaku a rozvodnu odstavil. Proč se tak stalo, se zatím neví, asi je rozvodna už přešlá časem. A to i přesto, že je relativně krátce po rekonstrukci, kterou si vyžádalo dost černé období rozvodny z let 2013 a 2014, ve kterých došlo k několika významným výpadkům,“ shrnuje Šichtařová.
Výpadek sice trval jen hodinu, ale podle Šichtařové bude takových událostí přibývat. „Víme, že obnovitelné zdroje energie jsou méně stabilní než klasické zdroje, proto nelze nahrazovat vypnutou jednotku příkonu ze starého zdroje stejnou jednou jednotkou příkonu z obnovitelného zdroje – tento poměr musí být vyšší. To se ale neděje, vypínání starých zdrojů v Evropě běží z ideologických důvodů rychleji než instalování nových kapacit,“ upozorňuje Šichtařová.
Hodinový blackout podle ní ani zdaleka nepřipraví lidi na to, co všechno nebude fungovat při delším blackoutu. „Až dojdou záložní baterie v mnohých zařízeních, přestane toho fungovat mnohem víc než jen elektřina. Nenatankujeme. Takže máte-li soukromý generátor, neseženete do něj palivo. Vypadne mobilní síť a nedovoláte se, ani pokud si mobil nabijete třeba v autě. Nebudou fungovat ani platební karty, ani bankomaty, tedy ani žádné obchody. Nebude fungovat internet,“ varuje ekonomka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma