Nenávist k Rusku jako droga. Nakonec zničíme sebe, jako každý feťák, varuje Ivan Hoffman

20.08.2022 17:00 | Komentář

POHLED IVANA HOFFMANA Dvacátý první srpen nám opět otevírá téma našeho vztahu k Rusku. Ivan Hoffman k tomu poznamenává, že zatímco generace pamětníků druhé světové války a roku 1968 měla tento vztah rozporuplný, pro mladší generace už z tohoto rozporu pocitů zbyla jen čistá nenávist. „S nenávistí je to ale jako se závislostí na drogách. Narkoman je člověk, kterému dělá dobře, že se poškozuje,“ varuje písničkář, textař, komentátor a pamětník Ivan Hoffman.

Nenávist k Rusku jako droga. Nakonec zničíme sebe, jako každý feťák, varuje Ivan Hoffman
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

U příležitosti 54. výročí okupace Československa armádami Varšavské smlouvy se v souvislosti s válkou na Ukrajině nabízí oprášit vzpomínky na starou zradu, neboť od ní se odvíjí náš komplikovaný vztah k Rusku. Z jedné strany ho určuje vděčnost za osvobození od německého nacismu, z druhé pak nenávist za násilnou likvidaci pokusu o socialismus s lidskou tváří. Zjednodušeně řečeno – nebýt Rusů, Němci by nás vyhladili; kvůli Rusům jsme ovšem kus života prožili v nesvobodě.

Tento historický mix vděčnosti a nenávisti vzal za své s tím, jak vymřela generace pamětníků mnichovské zrady a druhé světové války. Mladší generace si už vůči Rusům osvojily pouze většinový despekt a nenávist. Instinktivní vymezování se vůči Rusku se stalo součástí západní identity, k níž se většinově hlásíme.

Válka na Ukrajině se pak pro protiruskou politickou reprezentaci stala příležitostí, užít si nenávisti dosyta. Diplomatické, ekonomické, ale i kulturní vztahy s Ruskem jsou v troskách a nevraživost je vzájemná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ivan Hoffman

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kondomy a papež. Halík oslavil zesnulého Františka po svém

20:25 Kondomy a papež. Halík oslavil zesnulého Františka po svém

Zcela změnil pojetí církevního úřadu. Tak na zeslulého papeže Františka pro ParlamentníListy.cz vzpo…