„Turecký prezident už v minulosti vyslovil pár silných vět. Už několikrát se pokusil vyhrožovat Evropské unii a myslím, že je správné, že se Evropská unie nenechá zastrašit,“ zahájil Svoboda. „Já myslím, že kvalitní plán B zatím ještě není a pracuje se s tím, co existuje. Ale byl bych rád, aby se celá ta debata neomezovala jen na dohodu EU s Tureckem. Platí, že Evropa potřebuje Turecko, stejně jako Turecko potřebuje Evropu. Byl bych rád, aby to bylo vidět jako komplex vztahů a ne jako jednosměrná ulice,“ žádal ve vysílání Svoboda.
Konečná dala Svobodovi v zásadě za pravdu. „Od nás ta rezoluce byla v podstatě jakýmsi budíčkem, protože nemůžeme přehlížet to, co se v Turecku po puči děje,“ konstatovala. „Ale chtěla bych říct, že mě trochu mrzí, že tady řešíme druhou až třetí linii konfliktu. My bychom primárně měli řešit mír v Sýrii, protože pak už by nebyli žádní migranti. Ti lidé by se mohli vrátit domů,“ doplnila dáma.
Turecko je podle mezinárodního práva první bezpečnou zemí pro uprchlíky ze Sýrie a podle Konečné bychom měli trvat na tom, aby Turecko ctilo své mezinárodní závazky a neposílalo uprchlíky svévolně dál. Turecko už od EU dostalo miliardy na to, aby uprchlíky udrželo na svém území.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp