Není nám to lhostejné! Petr Fiala lituje běloruské disidenty

07.09.2021 9:14 | Ze sítí

Soud v Minsku včera podle očekávání vynesl dlouholeté tresty vězení nad dvěma čelnými představiteli běloruské opozice. Maryja Kalesnikavová by měla ve vězení strávit 11 let a Maksim Znak deset. K jejich osudu se dnes na twitteru vyjádřil také lídr ODS Petr Fiala.

Není nám to lhostejné! Petr Fiala lituje běloruské disidenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

„Jen několik set kilometrů na východ od našich hranic jsou do vězení pro své politické názory zavíráni nevinní lidé. Nesmíme před touto zjevnou nespravedlností zavírat oči. Jejich osudy nám nesmí být lhostejné. ČR musí využít všech možností, abychom jim pomohli,“ napsal šéf ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala.

Jen několik set kilometrů na východ od našich hranic jsou do vězení pro své politické názory zavíráni nevinní lidé. Nesmíme před touto zjevnou nespravedlností zavírat oči. Jejich osudy nám nesmí být lhostejné. ČR musí využít všech možností, abychom jim pomohli. https://t.co/6a7lBTQoAW

— Petr Fiala (@P_Fiala) September 6, 2021

Kalesnikavová a Znak byli podle opozičního listu Naša Niva shledáni vinnými ve třech bodech obžaloby. Obhájci označili rozsudek za nezákonný a hodlají se odvolat. Podle Evropské unie jde o zjevné ignorování lidských práv,  Minsk proto vyzvala k propuštění všech politických vězňů.

Soud s oběma opozičníky začal 4. srpna a konal se s vyloučením veřejnosti. Přístupné bylo až dnes vynesení verdiktu. Kalesnikavová v předvečer procesu označila obžalobu za absurdní. „Úřady se bojí veřejného procesu, ve kterém by každý uviděl, že sám režim představuje hlavní nebezpečí a hrozbu Bělorusům, Bělorusku a národní bezpečnosti,“ uvedla podle nezávislé ruské televize Dožď. „Nevěřte, nebojte se, neproste a smějte se – to jsou mé zásady, když s nimi (úřady) mluvím,“ dodala.

Kalesnikavová i Znak původně pracovali ve volebním štábu Viktara Babaryky, kterému úřady nedovolily kandidovat ve volbách hlavy státu proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Ten zemi vládne od roku 1994. Po červencovém odsouzení Babaryky ke čtrnáctiletému trestu vězení stanuly Kalesnikavová spolu se Svjatlanou Cichanouskou a Veronikou Capkalovou loni v létě v čele protestů proti režimu.

Po vytvoření opoziční koordinační rady se Kalesnikavová a Znak stali členy jejího vedení. Kalesnikavovou bezpečnost zadržela 7. září. Několik hodin o ní nebyly žádné zprávy, než se ukázalo, že ji úřady chtěly stejně jako předtím Cichanouskou a Capkalovou přimět k odjezdu ze země. Kalesnikavová to ale agentům běloruské tajné služby KGB znemožnila, když roztrhala svůj pas. Od té doby byla téměř celou dobu ve vazbě. Znak byl zadržen 9. září.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přepadly Okamuru. Ten otočil kameru na ně. Redaktorky z ČT neměly příjemné natáčení

19:00 Přepadly Okamuru. Ten otočil kameru na ně. Redaktorky z ČT neměly příjemné natáčení

Předseda SPD se střetl s redaktorkami pořadu Reportéři ČT. „Vůbec jsem nepochopil, proč mi tady ta p…