Úpravu legislativy ohledně neočkovaných nyní zvažují ministerstva, řekl dnes novinářům končící vicepremiér a šéf ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). „Italský systém“ by podle něj zvýšil zájem o vakcinaci. Hamáček po jednání štábu řekl, že možnost změny zákoníku práce posoudí Ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna by měla fungovat tak, že zaměstnanec bez dokladu by nemohl na pracoviště, překážka by byla na jeho straně. „Povinnost předložit by přešla na zaměstnance včetně úhrady nákladů,“ uvedl Hamáček.
Jeho slova hned vyvolala reakci, například u Hospodářské komory. „Neumíme si představit, že by stát vybraným lidem zakázal pracovat. Výpadek stovek tisíc zaměstnanců z pracovního procesu by s jistotou paralyzoval nejen ekonomiku, ale chod celé země,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.
Hamáček kromě italského systému zmínil také plošné testování žáků ve školách. K němu by mělo dojít v termínech 1. a 8. listopadu, a to v okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na sto tisíc obyvatel. Jít by mohlo například o okresy Prachatice, České Budějovice, Opava, Šumperk, Prostějov, Ostrava-město, Brno-venkov a Karviná.
Hamáčkovo jméno zmiňoval dnes ve svém textu také server iRozhlas.cz, a to v souvislosti s nákupem nanomasek v hodnotě 16 milionů korun bez výběrového řízení. Ty Hamáček nakoupil za resort vnitra letos v dubnu. Smlouvu podepsal sám – nanomasky měly sloužit jako ochrana policistů při kontrolách dodržování karantén a izolací. Kontroly však probíhaly jen v dubnu a dále již nebyly potřeba. Navíc se ukázalo, že ve společnosti WPA Nanotechnologies, od níž se roušky nakoupily, pracuje Hamáčkův stranický kolega Ivo Grüner.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
COVID-19
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.