Hlavní příběh knihy Muž, který stál v cestě líčí průběh líčí průběh Pražského jara, s životopisnými odbočkami do minulosti i normalizační budoucnosti hlavního hrdiny. Během nich pochopíme ledacos o osobnosti doktora Kriegla, a prožijeme i další dramatické momenty. Jeden z nich je vyobrazen i na obálce knihy.
Kriegel na něm se sebevědomým výrazem hlasuje v parlamentu, přičemž při pečlivějším pohledu čtenář zjistí, že je na celé fotografii jediným, kdo zvedá ruku. Tento snímek pochází ze známého Krieglova hlasování o schválení pobytu sovětských vojsk po srpnu 1968, při kterém hlasoval proti pouze on a tři jeho kolegové.
Hlavní část příběhu se však odehrává za časů Pražského jara. Na jeho začátku si před Vánocemi 1967 zve prezident Antonín Novotný do své pracovny jednoho z těch, kteří mají v Ústředním výboru KSČ rozhodovat o jeho dalším osudu v čele strany. Úřadující první tajemník, vykonávající současně funkci hlavy státu, na tom nebyl dobře, uvědomoval si, že se proti němu spojují všechny opoziční proudy v čele strany.
Dotyčného dobře zná, už od roku 1945 spolu seděli v pražském výboru strany. Nabízí mu koňak a oslovuje jej přátelsky „Fando“.
Fanda je právě František Kriegel, v té době především vlivný poslanec, předseda zahraničního výboru Národního shromáždění. Pro tuto funkci je kvalifikovanější než řada jeho následovníků. Kromě toho, že se zná s politiky z celého světa, také například aktivně hovoří osmi světovými jazyky. Okolnosti, za kterých se je naučil, nás provádějí světovou historií dvacátého století.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo