Neskutečná prasečina. Příprava vlastizrady ve věci uprchlické vlny. Sobotka je rizikem pro bezpečnost státu. Ptali jsme se politiků na únik premiérových e-mailů a toto jsme se dozvěděli

06.01.2016 17:03 | Zprávy

Hackeři opět zaútočili na premiéra Bohuslava Sobotku. Poté, co mu zhruba před čtrnácti dny napadli jeho twitterový účet, se nyní rozhodli zveřejnit jeho korespondenci ze soukromé e-mailové adresy i korespondenci jeho spolupracovníků. Co na to čeští politici?

Neskutečná prasečina. Příprava vlastizrady ve věci uprchlické vlny. Sobotka je rizikem pro bezpečnost státu. Ptali jsme se politiků na únik premiérových e-mailů a toto jsme se dozvěděli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začátek jednání vlády se protáhl asi o dvacet minut. Čekalo se na premiéra Bohuslava Sobotku

Hackeři v souborech zveřejnili e-maily například Oty Novotného, politického analytika sociálních demokratů. Ten píše Sobotkovi ohledně strategie vůči migrantům. Novotný, který je znám svou animozitou vůči hlavě státu Miloši Zemanovi a přátelstvím s ministrem Jiřím Dienstbierem, zpochybňuje v korespondenci tehdejší kroky vlády, které podle něj jdou proti sociálnědemokratickým hodnotám. Sám je pro přijímání uprchlíků.

Institut politického marketingu na svém veřejném facebookovém profilu následně otiskl část e-mailu z korespondence členů ČSSD o svých voličích. „ČSSD čekají perné chvilky při krizové komunikaci,“ konstatuje institut k textu, ve kterém Novotný o voličích sociální demokracie píše jako o sociálně frustrované, xenofobní a nacionalistické levici. 

Hackeři také přinesli e-mail mezi předsedou Člověka v tísni Šimonem Pánkem, který píše 3. 10. 2014 právníkovi a osobnímu příteli Sobotky Radku Pokornému ohledně domluvy na lidskoprávní konferenci.

„Dovolat se nemůžu nikam, tak aspoň takhle. Včera jsi zřejmě hned začal konat, neb jsem měl za letu do Bangkoku dva zmeškané telefonáty od Oty Novotného (leč přestupoval jsem mezi půlnocí a třetí ranní, tak už jsem mu zpět opravdu nevolal) a tu mám sice nějakou místní SIM kartu (roaming není), ale z té se špatně volá ven,“ píše mimo jiné Pánek. „Tak ti posílám draft – teze konference v příloze, nejsou tam zvaní, neb právě se rozešly maily a čekáme na odpovědi, ale pro představu se počítá s videopozdravy An San Su Ťij a Yoanni Sanchez, s účastí Bělorusů, obhájců lidských práv z Keni, Ruska, Ázerbájdžánu a Polska,“ pokračuje.

Dne 9. 2. 2015 pro změnu píše státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza na soukromý e-mail Sobotkovi. „Začátkem března budu v Berlíně, tak proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet (bude mít projev už před obědem, než se potkáte),“ píše mu v souvislosti s řečí v Berlíně. V e-mailech je toho mnohem více. Některé jsou ryze soukromého a pikantního charakteru.

Předjednávání premiérova projevu s německou stranou

ParlamentníListy.cz položily politikům následující otázky. Co říkáte uniklým e-mailům premiéra Bohuslava Sobotky (a jeho spolupracovníků)? Co říkáte z hlediska bezpečnosti státu faktu, že unikly ze soukromého e-mailu, a co říkáte obsahu e-mailu? Měly by z toho být vyvozeny nějaké důsledky?

Většina politiků odsuzuje zcizení soukromých e-mailů. Současně však velká z nich upozorňuje na to, že Sobotka může být nyní vydíratelný a být bezpečnostním rizikem pro stát. Z hlediska obsahu kritizují, že Sobotkovi spolupracovníci servilně podporují přijímání uprchlíků a kroky Německa. Prý se tím odhalily skutečné záměry ČSSD a premiéra, který zde uprchlíky ve skutečnosti chce a před veřejností na oko hraje opak. E-maily prý dokazují, že bylo možné vyjednat, aby kvóty na migranty nebyly, ale česká vláda to úmyslně nevyužila.

Předseda ANO a ministr financí Andrej Babiš na dotaz nereagoval. Ani ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec.  

„Nevím, že by to premiér autorizoval, takže bez komentáře,“ odpověděl redakci ParlamentníchListů.cz vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …