Neužívejte ivermektin, varuje lékař. Raději aspirin, ten má také docela pěkná data

24.03.2021 21:53 | Zprávy

Lék na covid zatím neexistuje. Někteří lidé se dožadují experimentálních medikamentů bez schválení lékovými agenturami. Lidé by měli sáhnout po ověřených léčivech, ne po neschválených přípravcích, míní vedoucí lékař KARIM Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Martin Balík, podle kterého by ke snížení rizika závažného průběhu nemoci covid-19 mohly přispět i acylpyrin, aspirin či anopyrin. Podle něj by tento postup byl lepší než užívání ivermektinu, informují Lidovky.

Neužívejte ivermektin, varuje lékař. Raději aspirin, ten má také docela pěkná data
Foto: Repro Youtube DVTV
Popisek: Martin Balík z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN

Ukazují to data o léčbě pacientů. „Překvapuje mě, že se veřejnost neshání po acylpyrinu. My máme docela pěkná data, že až o polovinu může snížit překlopení do závažné formy koronaviru svým protizánětlivým efektem a protisrážlivým efektem v dávce třeba jedné tablety denně,“ uvedl Balík na středeční konferenci Univerzity Karlovy o roku s koronavirem. 
 
Podle Balíka je u ivermektinu „mechanismus účinku velice hypotetický“ a lékaři by mediálnímu tlaku na jeho podávání neměli podléhat. K léku má výhrady i primářka kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová, její pracoviště ho nepodává. Také praktici podle šéfa jejich sdružení Petra Šonky musejí čelit tlaku pacientů.
 
Původní zdroj ZDE.
 
Léky jako acylpyrin by se měly podle Balíka při covidových příznacích užívat ve vyšší dávce, než v jaké se berou preventivně při ischemických chorobách. Lékař zmínil velkou tabletu denně. Potřeba je také dostatek tekutin a vitamínů. Pokud pacient vidí, že se jeho stav zhoršuje, nemůže spát a hůř dýchá, měl by včas vyhledat lékaře. Může se tak zabránit závažnému průběhu nemoci.
 
Lékaři nemocným také podávají léky, které brání množení viru. Například remdesivir či favipiravir. Balík loni v polovině října uvedl, že podle něj remdesivir ochránil mnoho pacientů před nutností intenzivní péče. „Naše zkušenosti jsou takové, že při dodržení specifických indikačních podmínek lék funguje. Dokonce jsem přesvědčený, že mnoho pacientů ochránil před přechodem na intenzivní péči,“ uvedl.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: nab

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …