První světová válka oficiálně skončila 11.11. 1918. "Ve Francii je tento den státní svátek, lidé tam to určitě neberou na lehkou váhu. V první světové válce zahynulo 1,5 milionu francouzských vojáků, válka poškodila celé území Francie, například vinice v Champagne byly poškozeny chemickými zbraněmi. Je to skutečně významný den," popsal v Událostech, komentářích spolupracovník České televize Jan Šmíd.
Naopak v České republice se neslavilo téměř nikde. Stát se o své veterány zkrátka příliš nestará. "Existovaly tu kontakty hned po válce, ale to už je dávno. Teď už je nemáme šanci objevit, pokud se sami nenahlásí," komentoval stávající situaci Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu.
Komunismus hrdiny odlidštil
"Nerad vzpomínám na 90. léta," přiznal Stehlík. "Lidé se vraceli z exilu, měli zájem hovořit s lidmi a předávat jim své vědomosti, zkušenosti. Naše strana ale neposlouchala, vynikající veteráni umírali v hrozných podmínkách."
V současnosti se podle něj situace radikálně zlepšila. "Ministerstvo obrany úzce spolupracuje s Československou obcí legionářskou, ta má terénní pracovníky a ti pečují o naše veterány. Tam to financuje právě ministerstvo a od roku 2000 se ta péče výrazně zlepšila."
V povědomí lidí ale Den veteránů není. Na hrdiny si Češi příliš nehrají. "Tam je zásadní historická souvislost," vysvětlil Stehlík. "Ve Francii byla po roce 1945 demokracie, u nás ne. Komunistům se u nás podařilo postupně odlidštit veškeré válečné konflikty. Nebyli třeba hrdinové a hrdinství. A v okamžiku, kdy chybí hrdinství, tak chybí to zosobnění hrdinů, ty konkrétní případy a poučení z nich, které je klíčové."
Čtěte:
Klaus vyznamenal 21 lidí. Tři veteráni mají propůjčen Řád Bílého lva
Veteráni se skládají na právníka, který by bojoval za jejich výsluhy
Za Mašíny Vondra letěl a my si medaili platíme, zlobí se veteráni
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par