Kundra v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že ruské tajné služby se budou muset kvůli agresi na Ukrajině přetransformovat. Například už nebudou moci využívat množství agentů na ruských ambasádách. Ty totiž byly ve většině států po invazi na Ukrajině radikálně zmenšeny.
„Ono se o nich vědělo, ale buď ty státy nechtěly narušit přátelské vztahy s Putinem, nebo oni měli nějaké obchodní a další cíle, každopádně tam ty agenty nechávali. Ti se samozřejmě tvářili jako běžní zaměstnanci s nějakou agendou, ale ty západní tajné služby dobře věděly, že to jsou agenti buď GRU nebo FSB,“ říká Kundra a připomíná, že Česká republika tak učinila už před válkou poté, co vyšly najevo „skutečnosti“ ohledně výbuchu ve Vrběticích.
Špionů je ale podle Kundry všude po Evropě, i u nás, pořád dostatek. „Ti už ale nejsou zaměstnanci ambasád, jsou tady většinou nelegálně, mají hluboké krytí a třeba BIS se je snaží monitorovat, ale je to velice těžké. A pak tady samozřejmě máte některé české politiky a elity, kteří a které dlouhodobě pracují a vystupují ve prospěch Ruské federace. A tito přece z České republiky neodešli,“ dodává Kundra s tím, že část společnosti je dále proruská.
Hlavním Putinovým spojencem byl dle Kundry dlouhodobě prezident Miloš Zeman, který ovšem ruskou agresi na Ukrajině jednoznačně odsoudil. Kundra mu ale tento názorový obrat nevěří. „To otočení mu nevěřím. Myslím si, že je pragmatické, protože na konci své vlády nechce ztratit poslední zbytky moci. Nevěřím mu to proto, že na Pražském hradě mu dál radí člověk se silnými vazbami na Rusko, Martin Nejedlý,“ má jasno Kundra.
Silné postavení má mezi ruskými tajnými službami kontrarozvědka FSB, kterou Putin po nějakou dobu řídil a považuje ji za nástupnickou organizaci KGB. A právě FSB podle Kundry dostala od prezidenta úkoly i směrem k ruské agresi na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.