I když je pravicová strana Alternativa pro Německo na vzestupu, nelze jí podle názoru Poláka považovat za hrozbu pro německou demokracii. „Myslím, že pro německou demokracii hrozbou není. Samozřejmě, že z těch průzkumů mají tradiční německé strany – sociální demokraté, konzervativci, Zelení a koneckonců i levicová strana Die Linke i liberálové – velké obavy. Hledají odpověď na otázku, čím to je, že je ta podpora tak veliká,“ komentuje nejnovější průzkumy, v nichž se AfD stabilně drží na 20 procentech a je druhou nejsilnější německou stranou před německou sociální demokracií.
„Myslím, že ta veliká podpora Alternativě pro Německo souvisí zejména s prací současné koaliční vlády, kterou vede kancléř Olaf Scholz za sociální demokraty, kde jsou Zelení a liberálové z FDP – a je to koalice, která je velmi protichůdná a velmi složitě se domlouvá na zákonech. To, co lidé vidí, je rozhádaná vláda, a to je něco, co se německé veřejnosti nelíbí, to posiluje anti-establishmentové nálady, takovou tu nespokojenost mezi Němci. Proto podpora AfD roste, aniž by udělala cokoli konkrétního,“ říká Polák v pořadu Interview ČT24.
„Německá vláda samozřejmě dělá chyby a bylo by s podivem, kdyby v krizovém období jako je teď, kdy je válka na Ukrajině a energetická krize, chyby nedělala. Je to velmi vypjaté období. Podobně to bylo za covidové pandemie, kdy vláda kancléřky Merkelové bezesporu dělala také chyby a během toho období podpora AfD také rostla, protože ta nespokojenost občanů byla velká,“ připomíná zpravodaj ČT.
Mezi kontroverzními kroky německé vlády zmínil tzv. zákon o vytápění, který vzbuzuje obrovské emoce a přispěl k rozletu Alternativy pro Německo. „Německo se připravuje na přechod od fosilních paliv na obnovitelné zdroje a když se podíváme, co vše to bude obnášet a kolik budou muset německé domácnosti na to vynaložit peněz, tak už v tom se objevují problémy, protože německé domácnosti říkají, že je to moc drahé a moc brzy,“ dodává Polák s tím, že zrealizovat to nebude jednoduché. „Je vidět, že v Německu je velký nedostatek pracovních sil a když se mluví o tepelných čerpadlech a deseti tisících domů, které se musí v horizontu jedné dekády přenastavit na jiný zdroj, tak i kdyby ty peníze tam byly, nebudou lidé, kteří to udělají,“ upozorňuje, že chybí řemeslníci a je jisté zpoždění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab