Theo Francken je členem strany Nová vlámská aliance, která od roku 2014 vede belgickou vládu. Zasazuje se mimo jiné i o nezávislost Flander na Belgii. Svými výroky proslul už v minulosti. Před dvěma lety řekl: „Tito lidé platí 10 tisíc eur za to, aby se sem dostali. Říct, že nemají 50 eur na hotel, je naivní. Prezentovat je jako chudáky je fraška.“
Kritizoval také neziskovou organizaci Doktoři bez hranic, která operuje ve Středozemním moři. Ve svém příspěvku na twitteru ji označil za „pašeráky lidí“. „Když je sem přivezete, způsobujete nepřímo další smrt,“ uvedl na adresu organizace.
Kontroverzi rozvířil i teď, když navrhl, že státy v EU by měly následovat příkladu Austrálie. Australské azylové řízení totiž probíhá na Papui-Nové Guineji a potenciální azylanti nejsou do jeho vyřízení vpuštěni na australskou pevninu.
„Cožpak nejsou v severní Africe žádné bezpečné přístavy?“ táže se Francken. Podle něj by ti migranti, kteří připlují na lodích, neměli mít na azyl vůbec právo, svěřil se politik vlámským novinám. Jediní uprchlíci, kteří by podle něj měli mít nárok na azyl, jsou ti, kteří o něj požádají v táborech OSN.
„Tahle nelegální migrace musí skončit,“ hřímal dále ministr. „Kromě 15 procent, která podporují otevřené hranice, se podpora pro imigraci u většiny lidí rozpouští jako sněhulák na slunci,“ pokračoval a dodal, že tito lidé nejsou rasisté, jen uvažují racionálně.
Francken je konzistentně nejpopulárnějším vlámským politikem. Jako jeden z mála se zastal italského ministra vnitra Salviniho, když odmítl nechat zakotvit loď plnou migrantů. I zbytek Evropy se začíná obracet k migrantům zády. Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce stvořit „Osu odhodlaných proti nelegální migraci“ složenou z Itálie, Rakouska a Německa. Slíbil také, že migrace bude hlavním tématem nadcházejícího předsednictví EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas