„Na jeho (Simonsovo) pozvání pak začátkem příštího roku přiletím do Norska a setkám se s norskými politiky. Uděláme maximum pro to, aby se něco podobného už nemohlo opakovat," uvedl po jednání Zdechovský. Simons, prý sám velký kritik norského úřadu pro ochranu dětí, podle něj potvrdil, že tato kauza v Norsku rezonuje a „sílící tlak Evropské unie a České republiky je značně cítit".
Do případu dvou českých chlapců se zapojila i sněmovna
Norská sociální služba odebrala českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z pohlavního zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 ale úřady rodiče zbavily práva na péči. Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině.
Matka může syny vidět dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její dřívější odvolání odmítly, loni se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten její stížnost nepřijal. Matka se chystá v Norsku podat žalobu na tamní sociální službu a požádat o svěření synů do své péče.
Do případu dvou českých chlapců se zapojila i sněmovna. Chce po vládě, aby požádala norský kabinet o vysvětlení, proč hoši stále zůstávají v norských pěstounských rodinách. Pokud by norská strana nechtěla s českou stranou spolupracovat na svěření chlapců do péče jejich příbuzných, má vláda vyvinout maximální úsilí, aby se bratři vrátili do Česka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp