Předávání dekretů se mělo uskutečnit již 7. května, ale bylo odloženo. Krátce před tím totiž vyšla najevo neochota prezidenta Miloše Zemana podepsat dekrety trojici kandidátů na profesuru kvůli jejich hříchům z minulosti, což vyvolalo bouři nevole.
Rektoři tentokrát kvůli důstojnosti ceremoniálu přijdou
Rektoři byli ve vyhrocené situaci připraveni ceremoniál bojkotovat a omlouvali se i novopečení profesoři. Tentokrát rektoři v zájmu důstojnosti ceremoniálu dorazí, i když Ivan Ošťádal a Jiří Fajt z Univerzity Karlovy i Jan Eichler navržený Vysokou školou ekonomickou stále nebyli jmenováni. Prezident trvá na svých výhradách, rektoři zase na tom, že pro nejmenování těchto kandidátů není žádný zákonný důvod.
Pro své dekrety si dnes může přijít 35 mužů a sedm žen. Hojné zastoupení mají lékařské obory, z nichž pochází jedenáct nových profesorů. Poměrně často se objevují také přírodovědné nebo technicky zaměřené obory. V této skupině byli rovněž jmenováni noví profesoři například pro rybářství, bezpečnost a požární ochranu nebo pěstování lesa.
Profesorům navrženým Univerzitou obrany předal dekrety sám prezident
Odděleně od ostatních byli tentokrát jmenováni tři noví profesoři navržení Univerzitou obrany v Brně, což je státní vysoká škola. Ve středu jim na Pražském hradě předával dekrety osobně prezident Miloš Zeman. Ocenil dopis rektora Univerzity obrany, ve kterém se zaručil za „osobnostní a morální integritu“ navržených.
Naposledy profesoři slavnostně přebírali jmenovací dekrety v prosinci v Karolinu. Předával jim je tehdejší ministr školství Chládek (ČSSD), prezident Zeman se slavnostního ceremoniálu kvůli jiným povinnostem nezúčastnil, i když se o tom uvažovalo. Ani v dobách jeho předchůdců nebylo pravidlem, že by dekrety předával prezident osobně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk