V Ramsteinu dnes jednali zástupci pěti desítek států, které vojensky podporují Ukrajinu. Schůzku hostil americký ministr obrany Lloyd Austin, ČR zastupoval náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Austin po jednání uvedl, že pro Ukrajinu je hlavní protivzdušná obrana. Podle ministerstva obrany se spojenci shodli v tom, že musí zrychlit tempo pomoci.
"V ČR kombinujeme maximum darů ze zásob Armády ČR, nákupy z vládních fondů, crowdfunding a komerční dodávky," uvedl k české pomoci Blažkovec. Prioritou Prahy podle něj zůstává bezodkladně reagovat na naléhavé potřeby ukrajinských ozbrojených sil.
Ministerstvo uvedlo, že se Česko nyní při pomoci Ukrajině zaměřuje především na bojové vozidlo pěchoty BMP-2, které bylo v Československu vyráběno na základě sovětské licence pod názvem BVP-2, dále na tanky, munici velké ráže, elektronický boj a ISR (Intelligence Surveillance Reconnaissance - zpravodajství, sledování, průzkum) a protivzdušnou obranu.
Spojené státy s Nizozemskem společně platí renovaci 90 tanků T-72, které pochází ze zásob českého obranného průmyslu, stroje se opravují v Česku. Podle ministerstva jich bylo Ukrajině předáno 37 kusů. "Navrhujeme přidat do výrobního tempa desítky dalších, pokud budou mít partneři zájem tento projekt financovat," uvedl ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka.
"Nadto je ČR připravena jednat o zřízení centra pro údržbu, opravy a generální opravy těžké techniky v rámci státního podniku VOP a několika soukromých společností," uvedlo ministerstvo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.