Novinář Hvížďala: Pražská kavárna? To jsou ti lidé, kteří se vzpouzejí komerčnímu násilí

17.08.2018 20:36 | Zprávy

O pražské kavárně se na pro Český rozhlas Plus rozepsal novinář a esejista Karel Hvížďala.

Novinář Hvížďala: Pražská kavárna? To jsou ti lidé, kteří se vzpouzejí komerčnímu násilí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Spisovatel a publicista Karel Hvížďala

"Frekvence slovního spojení 'pražská kavárna= v posledních dnech stoupá a neslýcháme ho jen z Hradu, ale o definici se pokusil i Jan Zahradil. A dokonce jeden z kandidátů na primátora Petr Stuchlík jde do politiky s tím, že by chtěl být 'mostem mezi ANO a kavárnou'," podotkl Hvížďala a věnoval se tomu, jak europoslanec Jan Zahradil (ODS) spojení pražská kavárna vnímá. 

Podle Zahradila je totiž pražská kavárna mentální stav, jehož jedním z atributů je sounáležitost s menšinou, která je údajně tou lepší, evropsky myslící částí naší společnosti a tedy má setrvalý pocit morální nadřazenosti nad zbývající většinou, která se ještě nevyhrabala z postkomunismu, provincialismu, nacionalismu, čecháčkovství.

"Kdybychom separovali z úryvku hanlivý podtón o elitě a nadřazenosti, který - zní-li z úst muže, který se nechal zvolit mezi bruselskou elitu, kde většinu času pobývá - zní poněkud šaškovsky, lze jeho definici jako jednu z mnoha přijmout," podotkl Hvížďala. 
 
Původní text ZDE.

"Označení 'pražská kavárna' potkalo evidentně opačný osud než slovo intelektuálové, které se poprvé objevilo v době Dreyfusovy aféry, v níž byl v roce 1894 falešně obviněn pro špionáž důstojník s tímto jménem. Nejprve protestoval proti rozsudku v novinách Émile Zola a poté pánové Anatole France, Marcel Proust, André Gide, Claude Monet a Jules Renard: sepsali protestní petici, v níž žádali obnovení procesu. Díky tomu byl v roce 1898 Dreyfus omilostněn. Jeden francouzský konzervativec tehdy poprvé použil pro zmíněné tvůrce slovo intelektuálové v hanlivém, kontextu," vzpomínal Hvížďala s tím, že nakonec si filozof William James toto slovo osvojil. 
 
"My intelektuálové v Americe musíme všichni pracovat na tom, abychom si udrželi právo na individualismus a svobodu," prohlásil tehdy.  
 
"Tato věta platí i dnes. Termín 'pražská kavárna' je jen krycí označení pro ty, co si chtějí svou osobitost ponechat a vzpouzejí se komodizaci a komerčnímu násilí, které nám slibuje pouze to, že se nám bude dobře nakupovat," uzavřel.
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…