Novinář Primy chtěl uplatit postřeleného Roma, viní aktivistka

07.01.2012 8:28 | Zprávy

Rodina zastřeleného mladého muže v Tanvaldu se musí vyrovnávat s osobní tragédií i s tlakem médií. Novináři chtějí dělat rozhovory s příslušníky rodiny, zejména pak s bratrem zastřeleného, který byl zraněn. Informuje server Romea.cz.

Novinář Primy chtěl uplatit postřeleného Roma, viní aktivistka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbraň, ilustrační foto

Na necitlivý a hyenistický přístup novinářů si stěžuje Eva Gáborová z občanského sdružení Roma Tanvald. Pomáha rodině mladíků a snaží se ji chránit před médii.

„Jeden televizní štáb právě u postřeleného byl a my, jako občanské sdružení, jsme řekli, že další rozhovory v současné chvíli nepřicházejí s ohledem na jeho zdravotní stav v úvahu,“ řekla Gáborová serveru Romea.cz.

Reportér TV Prima Family se ovšem nenechal odbýt a snažil se pořídit alespoň nějaké fotografie. Předsedovi sdružení Roma Tanvald dal fotoaparát a 200 korun pro zraněného, aby si nechal vyfotit postřelené břicho. „To už je vrchol,“ reagovala Gáborová.

Byla to poprava, prohlásil romský aktivista. Sklidil za to kritiku od politiků i jiných aktivistů

Romský aktivista Štefan Gorol označil incident za popravu. Za to jej ovšem kritizovali politici i jiní aktivisté z romských sdružení. Gorol tvrdí, že údajně napadený třiašedesátiletý muž měl nejprve dvakrát vystřelit do vzduchu pro výstrahu a teprve poté mířit na ruce nebo nohy útočníků.

Zákon ale nutnou obranu popisuje jinak. Platné právní předpisy stanovují, že člověk se má přiměřeně bránit okamžitě, tedy ve chvíli, kdy probíhá útok, a to právě z důvodu, aby ho odvrátil. Zákonné normy rovněž počítají s tím, že člověk v takové situaci je ve značném psychickém vypětí a možnost, že by střílel do vzduchu a pak ještě mířil útočníkům třeba na ruku, je značně nereálná.

V kauze nebyla rasová pohnutka, tvrdí státní zástupkyně Bradáčová

První podrobnější informace k vyšetřování sdělila ve čtvrtek na tiskové konferenci krajská státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Případ může mít jak znaky trestného činu vraždy, či celé řady dalších trestních činů přes ublížení na zdraví s následkem smrti až po akt nutné obrany, který není trestným činem. Je nutné ctít presumpci neviny. Šetření bude probíhat rychle a očekávám, že v příštím týdnu budeme vědět, zda bude proti někomu zahájeno trestní stíhání. Mohu vyloučit, že by v této kauze byla jakákoliv rasová pohnutka, ať z jedné či druhé strany,“ uvedla jednoznačně státní zástupkyně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

18:36 Šarapatka Kateřině Konečné: Sv*ně. My vám tu vodu společně uvaříme

Bývalý radní České televize Zdeněk Šarapatka se nevybíravě pustil do europoslankyně a předsedkyně KS…