Noviny: Budovu Havlovy knihovny získal Bakala díky podezřelé privatizaci OKD

29.01.2014 8:05 | Zprávy

Deník MF Dnes získal exkluzivní seznam nemovitostí, které Špidlova a poté Grossová vláda nenechala při privatizaci OKD v roce 2004 ocenit a kupci je darovala. Pozdější znalecký posudek společnosti Ernst & Young vyčíslil jejich hodnotu na půl miliardy korun. O další miliardy přišel stát v bytech.

Noviny: Budovu Havlovy knihovny získal Bakala díky podezřelé privatizaci OKD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

„Když před lety vznikala Knihovna Václava Havla, přispěchal exprezidentovi na pomoc miliardář a jeho přítel Zdeněk Bakala. Stal se předsedou správní rady a sídlo a kanceláře knihovny přestěhoval do Kateřinské ulice na pražském Novém městě, kde sídlí dodnes. Knihovna se ocitla v domě, který má zajímavou historii, o níž se nevědělo. Budova se totiž stala součástí podezřelé privatizace, kterou dodnes vyšetřuje policie," píše MF Dnes.

Jak deník připomíná, jde o prodej menšinového podílu akcií černouhelných dolů OKD, o kterém v září 2004 rozhodla vláda sociálních demokratů Vladimíra Špidly a poté Stanislava Grosse. Za privatizaci byl odpovědný tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka, který nyní stojí v čele nastupujícího kabinetu. Ten jakoukoli vinu odmítá.

Jak MF Dnes zjistila, stát při prodeji svého podílu „zapomněl" budovu, v níž sídlí Havlova knihovna, stejně jako mnoho dalších nemovitostí, ocenit. Kupci, kterým byla společnost Karbon Invest, je tak podle deníku v podstatě daroval. Od Karbon Investu následně koupila OKD s veškerým majetkem společnost, za níž stál právě miliardář Bakala.

Podezřelá privatizace. Stát přišel o miliardy

Protikorupční policie stíhá kvůli podezřelé privatizaci tři lidi. Jednoho znalce, který podle detektivů nezpracoval úplný posudek na cenu státního podílu v OKD, a dva úředníky. Součástí vyšetřovacího spisu je i posudek společnosti Ernst & Young z roku 2005, který obsahuje soupis desítky komerčních nemovitostí patřících k černouhelným dolům.

Z tohoto seznamu jmenuje MF Dnes některé z objektů, jejichž celková hodnota je v řádu stovek milionů. Kromě sídla Knihovny Václava Havla jde například o hotel v pražské městské části Karlín nebo zámek v Sobotíně na Šumpersku. Jak deník připouští, některé z budov jsou zchátralé a bezcenné.

Ovšem ještě většího pochybení se stát dopustil tím, že prodal domy s více než 44 tisíci byty pod cenou. Zatímco experti Ernst & Young odhadli cenu bytů na 6,5 miliardy korun, stát je tehdy přenechal za pouhý zlomek ceny - 1,75 miliardy. Má to jeden háček. Vláda ČSSD prodala byty s tím, že za podobnou cenu je kupec přenechá svým nájemníkům. K tomu ale doposud nedošlo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Linda Bartošová kárá Čechy. Nelíbí se vám pohádka? O toto jde

18:45 Linda Bartošová kárá Čechy. Nelíbí se vám pohádka? O toto jde

Na Štědrý večer běžela další slavnostní pohádka. Pohádka se třemi mladými hrdinkami. A Linda Bartošo…