Volební oslabení zcela jistě způsobí pnutí ve straně a ovlivní jarní sjezd. Nejde totiž jen o osmdesát krajských zastupitelů, kteří přišli o práci, jde i o nejrůznější asistenty a poradce. Sociální demokraté se tak snaží zachránit maximum – chtějí obejít vítězné hnutí ANO, a to za cenu spojení se s TOP 09 a ODS, odvěkými to rivaly. Tím však napomáhají hnutí ANO, vytvářejí z něj totiž obětního beránka zákulisních tahanic, což může zásadně ovlivnit sněmovní volby.
Smutno bylo i komunistům. Ti se totiž poprvé od sametové revoluce mohli těšit na postup do nejvyšší politiky, neboť by už některým stranám nevadili ani na vládní úrovni, místo toho přišel „pád z třešně“. Místo 182 mandátů pouhých 86 a jen 10,55 procenta celostátně. Komunisté ztrácí mimo jiné i 91,2 milionu korun na příspěvcích od státu. Místopředseda strany Jiří Dolejš si však nemyslí, že by šlo o reakci na vládnutí v krajích. „Podle mého jde o instinktivní touhu po změně v souvislosti s problematikou daných krajů. Jde o celostátní fenomén,“ myslí si. Hnutí ANO je podle něj díky forsáži šéfa hnutí Andreje Babiše těžkou váhovou kategorií.
Lidové noviny si pak všímají také slov prezidenta Miloše Zemana, který v komentáři voleb uvedl židovskou anekdotu. „Loučí se rabín na smrtelné posteli se svým synem a říká: Synu, prozradím ti to největší tajemství života. Všechno je jinak,“ zmínil Zeman. Stejnou anekdotu řekl i před třemi lety po sněmovních volbách, když vyzýval Sobotku k abdikaci.
Zeman v prohlášení po těchto krajských a senátních volbách ušetřil kritiky hejtmany, ale pustil se do vedení strany. „Je zřejmé, že Zeman se po krajských volbách nadechl do druhého poločasu bitvy, kterou už několik let svádí se sociálními demokraty, kteří ho v roce 2003 zradili v nepřímé prezidentské volbě. Jedním z těchto zrádců je i současný premiér, kterému by se Zeman velmi rád za někdejší podraz ‚odvděčil‘,“ poznamenávají Lidové noviny. Podle nich je tak nyní důležité, aby klaplo co nejvíce krajských koalic a hejtmanství. Zároveň aby se zastavil sestupný trend volebních preferencí i byl zatraktivněn program.
Sobotkovi tak podle všeho nezbývá nic jiného než na svou stranu naklonit jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu, který slavil úspěch ve svém kraji. Ten má nyní zájem promlouvat do dění ve straně. Do vedení se však zatím nedere.
MF Dnes se pak zaměřila na situaci v TOP 09, která bez spojení se Starosty převzala po těchto volbách roli outsidera. Občanští demokraté ji přeskočili. A na lídrovi ODS Petru Fialovi bylo znatelně vidět, že se mu ulevilo.
U topkařů místo toho dochází k sebereflexi lídra Miroslava Kalouska, který nabídl spolustraníkům otázku, zda má zůstat, či odejít. Celorepublikově totiž strana získala jen 3,4 procenta. „Šťastný z toho nejsem,“ řekl čestný předseda strany Karel Schwarzenberg, který dle Blesku opustil v sobotu volební štáb velmi záhy. „Už s tím nic nenadělám, takže asi můžu rovnou jet,“ nechal se slyšet.
Myslí si, že důvodem prohry jsou ti sympatizanti strany, kteří k volbám nepřišli. Sociolog Jan Herzmann pak podotkl, že se ukazuje, že bez Starostů bude mít strana velký problém. Před Kalouskem tak stojí podle všeho výrazný úkol – přimět Starosty k návratu do volební koalice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef