Nový úřad pro boj se skrytou reklamou na internetu? Markéta Šichtařová jde do otáček

13.10.2019 8:53 | Zprávy

Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu na serveru iDnes.cz pozastavila nad tím, že státu vadí, že na sociálních sítích existuje skrytá reklama, a tak jí vyhlásil boj.

Nový úřad pro boj se skrytou reklamou na internetu? Markéta Šichtařová jde do otáček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Státu podle Šichtařové vadí, že prodavač housek so domluví s youtuberem, youtuber před kamerou zbaští housku, prohlásí, že je to na nej-úúú-žas-něj-ší houska v okrese, vyvěsí to na Youtube a za to dostane od prodavače housek ještě rohlík. „Ano, dohoda youtubera s prodavačem je jejich soukromá věc, nikomu do ní nic není. Jo, je to pro každého výhodné: Prodavač prodá víc housek, youtuber si tím vydělá na rohlík a ten, kdo se na video bude mít zájem podívat, se dozví, že tam a tam mají takové a makové housky, o jejichž existenci by jinak nejspíš netušil. Ne, nikdo nikoho nenutí se na to dívat. A ne, vážně nechápu, proč by někomu mělo vadit, že se dva lidé spolu domluví a udělají byznys. Takže všechno v cajku,“ poznamenala ekonomka na svém blogu. A rozčiluje ji, že stát, jakmile někde vyčenichá úspěch a soukromé obchodní dohody, hned je touží pokazit. 

Stát se dle jejích slov hájí tím, že skrytá reklama může ohrožovat mladistvé, protože by ji nemuseli hned poznat. Ona sama to však za matení spotřebitelů nepovažuje. Obává se, že stát tímto krokem bude jen vychovávat tupé nemyslící stádečko.

„Stádečko, které bude tak chráněné, že se odnaučí reklamu samo rozpoznat. To ovšem státu dokonale vyhovuje; pro státní aparát není moc výhodné, když lidé myslí. Státu vadí skrytá reklama ne proto, že by měl takovou péči o občany, ale spíš proto, že co je skryté, to se nedá zdanit,“ dodala a pozastavila se nad myšlenkou, že by dokonce mohl vzniknout nový úřad, jenž by se skrytou reklamou na internetu bojoval.

„Jojo, úřadů není nikdy dost. Půjde-li vývoj takhle dál, jednoho dne bude úřadů víc než soukromých firem. Státních úředníků bude víc než lidí v soukromém sektoru. Stále víc úředníků, kteří negenerují žádnou hodnotu, pouze komplikují život těm, kteří ji tvoří, se nechává od podnikatelů a zaměstnanců živit. Až se nutně jednoho dne musíme dostat do bodu, kdy těch, kdo hodnoty vytvářejí, bude tak málo a budou tak zdecimovaní těmi, kdo se nechávají živit, že celá tahle konstrukce klekne,“ dodala a rozhovořila se o parazitismu.

Závěrem si pak rýpla do ministryně práce a sociálních věcí. „Nejmenovanou paní ministryní práce a sociálních věcí se v Česku stala dáma, která se pyšní zahraničními vysokoškolskými ekonomickými studii, ale přitom je schopna myslet si takovou nebetyčnou pitomost, jako že když přidáme na platu státním úředníkům, tito úředníci odvedou víc na daních, tudíž státní rozpočet bude stále bohatší. Což je asi na takové úrovni jako tvrdit, že čím víc budu chlastat, tím víc zálohovaných lahví budu vracet, takže tím budu bohatší a budu si moct kupovat víc špiritusu...“ uzavřela Šichtařová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Jste pro zrušení senátu?

Mám dotaz k vaší kritice toho, jak senát pracuje. Myslíte, že je opravdu užitečný? A kdyby ANO získalo v senátu i ve sněmovně většinu, zrušili byste senát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Orbán vážně: Musíme přežít, než se Trump ujme vlády

21:52 Orbán vážně: Musíme přežít, než se Trump ujme vlády

Maďarsko svou hospodářskou politiku na příští rok podle tamního premiéra Viktora Orbána chystá s výh…