Nutně potřebujeme úřad pro kybernetickou bezpečnost, věří Bělobrádek

12.05.2017 17:17 | Zprávy

Založení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) je podle místopředsedy vlády pro vědu a výzkum Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) naprostou nezbytností. Kybernetický úřad má vzniknout 1. července vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), který na počítačovou bezpečnost v Česku dohlíží nyní. Příslušnou novelu zákona už schválila Sněmovna, nyní prochází Senátem, píše ČTK.

Nutně potřebujeme úřad pro kybernetickou bezpečnost, věří Bělobrádek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

„Pro vládu je oblast kybernetické bezpečnosti prioritou. Vznik nového úřadu je krok nejen správným směrem, ale naprostou nezbytností,“ řekl dnes Bělobrádek novinářům v Brně.

V Národním centru kybernetické bezpečnosti, které je dosud součástí NBÚ, dnes Bělobrádek jednal se zmocněncem pro kybernetickou bezpečnost Dušanem Navrátilem. Hovořili spolu například i o tom, jak podpořit oblast výzkumu a jak do celého systému přivést více peněz.

Výdaje nového úřadu budou letos činit zhruba 214 milionů korun, z čehož 139 milionů korun budou kapitálové výdaje a 75 milionů běžné výdaje. Schválený návrh počítá i s tím, že nový úřad získá 183 milionů korun přímo z rozpočtu NBÚ a dalších 31 milionů z nespotřebovaných výdajů. NBÚ má v letošním schváleném rozpočtu výdaje zhruba 490 milionů korun.

Kybernetický úřad bude sídlit v Brně

Z dosavadních agend NBÚ bude nový úřad řešit kybernetickou bezpečnost, část problematiky ochrany utajovaných informací v informačních a komunikačních systémech, kryptografickou ochranu či neveřejné služby v rámci družicového systému Galileo.

Kybernetický úřad bude sídlit v Brně. Loni v listopadu vláda rozhodla, že úřad vytvoří v Brně – Černých Polích z části původních kasáren novou budovu centra kybernetické bezpečnosti s kapacitou až 400 pracovníků. Výstavba by se měla uskutečnit v letech 2018 až 2023.

Kybernetické útoky na kritickou či důležitou informační infrastrukturu jsou v posledních letech na vzestupu. Vládní tým GovCERT eviduje zhruba 100 bezpečnostních incidentů měsíčně. Útoky ze strany státních i nestátních aktérů mohou ohrozit klíčové služby státu, zajištění bezpečnosti a jeho obranyschopnost, ale také soukromé podniky a každodenní život obyvatel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

První státy, první součty: Očekávané vedení pro Trumpa

0:37 První státy, první součty: Očekávané vedení pro Trumpa

O půlnoci středoevropského času se v USA uzavřely volební místnosti v prvních dvou státech. V Indian…