Stovky lidí včetně předních českých a slovenských politiků přijely pod hraniční horu Velká Javořina v Bílých Karpatech na tradiční slavnosti bratrství Čechů a Slováků. Představitelé obou zemí prohlásili, že podobná setkání lidí potvrzují nadstandardní vztahy mezi státy bývalé československé federace.
"Myslím, že je to silný symbol, jak kvalitně se v posledních dvaceti letech vyvíjí česko-slovenské vztahy," prohlásil český premiér Petr Nečas.
Na Slováky vždy spoléháme. Můžeme se o ně opřít
"Slováci jsou pro Čechy nejbližším národem, skutečně bratrským národem. Národem, na který se vždy spoléháme a i na mezinárodní úrovni víme, že se můžeme o ně opřít," dodal Nečas. Těžko lze podle něj v Evropě najít dva národy, jejichž vztahy jsou tak přátelské jako v případe Česka a Slovenska.
"Jako člověk, který se narodil a vyrostl na moravsko-slovenském pomezí, tak jsem vždy cítil sounáležitost mezi Čechy a Slováky. Jsem velmi rád, že se udržuje v takto silné míře i v období, kdy se naše dva státy rozdělily," dodal Nečas.
Premiér před novináři přiznal, že mladí Češi už tolik nerozumí řeči východního souseda. "To, co naše generace považuje za samozřejmost, že plynule rozumí, bohužel, u té mladší generace takovou samozřejmostí není," dodal.
Slovenský premiér Robert Fico připomněl historické vazby mezi Českem a Slovenskem. "Javořina je pro Moravany, Čechy a Slováky posvátné místo. Tu se setkáváme už více než jeden a půl století," prohlásil Fico.
Kromě premiérů obou zemí přijeli na slavnosti bratrství také šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová či předseda Senátu Milan Štěch.
Historie setkání na Velké Javořině odstartovala v roce 1845 u příležitosti oslavy vydání prvního čísla listu Slovenské národní noviny. Tradice schůzek byla obnovena v 90. letech.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk