„Ke znovusjednocení kontinentální Číny s Tchaj-wanem může dojít mírovou cestou. Naši přátelé z TOP 09 a jiných stran pak nebudou mít kam do Asie jezdit na výlety, když bojují své zpozdilé boje proti komunismu,“ prohlásil bývalý premiér Jiří Paroubek. Stalo se tak při debatě Nová hedvábná stezka (v reálu to vypadalo jako „monology o Číně“, pozn. red.), kterou nedávno uspořádala Národní akademie České strany národně sociální (ČSNS) ve spolupráci s Nadací Železná Opona a Společností Willyho Brandta a Bruno Kreiského ve Slovenském domě v Praze. Hlavně z úst politologa Petra Druláka padala ostrá slova.
Paroubek: Čeká nás ekonomický střet USA s Čínou
Poprvé byl v Číně na státní návštěvě v roce 2005, kdy byla země brána „jako perspektivní, ale nijak výjimečně významná“. Podruhé ji navštívil o dva roky později a její rychlý rozvoj pro něj znamenal šok. Tempo růstu trvalo od roku 1981, od zahájení reforem Teng Siao-pchinga. „Název strategie všech azimutů jsem ukradl prezidentu de Gaullovi a pak si s ním posloužil i prezident Miloš Zeman, takže jsme nebyli příliš původní. Nicméně to správně vysvětlovalo potřebu Česka obrátit se jak směrem na západ, tak i na východ. Jsou tam obrovská odbytiště a levné surovinové zdroje,“ podotkl bývalý český premiér Jiří Paroubek.
Čína se blíží téměř dvaceti procentům podílu na celkovém hrubém domácím produktu světa a v přepočtu na paritu kupní síly je nejsilnější zemí světa. Další Paroubkova návštěva proběhla v roce 2016 a pak Čínu navštívil během několika let až do covidu celkem třináctkrát. K tomu dodal: „Čína se dostala v řadě oborů na světovou špičku a není to jen tím, že je její ekonomika militarizovaná jako třeba ekonomika USA. Řekněme si otevřeně, že pokud by Američané neměli silnou páku zbrojení, která bude v tomhle finančním roce představovat kolem 800 miliard dolarů, tak by těžko udrželi tempo hospodářského růstu. Čína vynakládá na zbrojení asi 350 miliard dolarů, ale její ambice nejsou celosvětové a nechce pokrývat svět svými základnami. Když slyšíte to číslo základen USA ve světě, tak si říkáte, že je to přece jen trochu přehnané.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský