O euru má rozhodovat vláda. Ne Klaus ani ČNB

30.11.2010 5:45 | Zprávy

Potíže eurozóny jsou vodou na mlýn prezidentu Klausovi i ČNB. Hlava státu proto nabádá vládu, aby si vyjednala právo nepřijmout euro, centrální banka zas vypracovala právní analýzu, jak se vstupu do eurozóny vyhnout, pozastavuje se v komentáři pro Respekt.cz Jan Macháček.

O euru má rozhodovat vláda. Ne Klaus ani ČNB

Hlava státu i Česká národní banka se pustily na tenký led, na němž by se ale vůbec neměly pohybovat, zaznívá z komentáře Jana Macháčka pro Respekt.cz. „Prezident Václav Klaus nabádá v dopise vládu, aby požádala o tzv. opt-out (právo nevstoupit) do eurozóny. Podle Lidových novin činí totéž centrální banka, která vypracovala právní analýzu, jak se vstupu do eurozóny vyhnout," uvádí Macháček.

Připomíná, že prezident republiky je nepřímo volený úředník, který tu není od toho, aby úkoloval vládu v podobném smyslu, jako to znají ve Francii či do určité míry v Polsku. „Nečasova vláda už se nechala aktivistickým Klausem úkolovat v oblasti portfolia životního prostředí, nyní nese důsledky: prezident ihned a rychle zaplní poskytnutý prostor a zjevně hodlá úkolovat vládu i v jiných oblastech svého zájmu," myslí si Macháček.

Prezidentův dopis o euru nemůže mít pro vládu žádnou relevanci

I když ironicky poznamenává, že profesor Klaus sice rozumí všemu, ale některým oblastem (EU, počasí) ještě o něco lépe, připomíná, že i tak zahraniční politiku tvoří vláda a stejně tak vláda rozhoduje o tom, zda vstoupíme do eurozóny či nikoli. „A vláda má dost rozumu na to, aby si včas a v klidu vyhodnotila, kam se Unie a eurozóna vyvíjejí. Prezidentův dopis má asi stejnou relevanci, jako kdyby do Strakovky poslal dopis jakýkoli jiný občan," míní komentátor.

Za ještě závažnější považuje postup centrální banky, která se má starat o měnovou a finanční stabilitu tohoto státu. „Ještě méně než prezident je tady ČNB od toho, aby určovala zahraniční politiku nebo říkala vládě, zda vstoupit nebo nevstoupit do eurozóny," poukazuje Macháček, že centrální banka svoji zákonnou úlohu aktivisticky překračuje a právní návody na to, jak se vymanit z evropských smluv, nemá v popisu a náplni práce.

Aktivistická ČNB si do budoucna může poškodit pověst

„Jako kdyby nestačilo, že ČNB v poslední době působí jako ideologický a výchovný maják, který má poučit populaci o škodlivosti EU i eura. Poskytovat jízdní řády pro postup vlády - to už je přece jen trochu příliš," domnívá se Macháček, že do budoucna může banku i její pověst poškodit, pokud bude plést do zahraniční politiky i do výsostných práv vlády.

K věci:

Nejen Klaus, ale i ČNB: Euro nechceme 

Nečasova vládo, nepomáhej eurozóně. Doplatíme na to, varují experti 

Klaus by chtěl výjimku pro zavedení eura. Nečas nesouhlasí 

Foto: europa.eu

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to

Prezident Miloš Zeman v pořadu Jak TO je s moderátorem Markem Stonišem komentoval aktuální politické…